My Favorite Movies


  Winzy's Rating My Rating
1
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
oh my goodness i was truly terrified in this movie... i hope this day in Texas this would not happen again... what an horrible film I've ever watch but i lyk it...
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
4
Next 2007,  PG-13)
5
Just Visiting 2001,  PG-13)
Just Visiting
Past and the future other says that they want to go back on their past life for the revision of mistakes & missed opportunities they had... this movie shows that the mistakes in past the future will gonna cope into a right consequences for it's circumstances... it's really funny that naive or uncivilized person use modern technology in new generation... i luv this film so enjoying and relaxing...
6
Scary Movie 2000,  R)
7
Scary Movie 2 2001,  R)
8
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
9
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
10
Titanic 1996,  PG-13)
11
Rumble in the Bronx 1996,  R)
12
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
Around the World in 80 Days
I purchased an original CD of this film... indeed, i satisfy a little bit... jackie chan is still the best for me... traveling around the world showed more action, more places to come & more adventures awaits on them in every corner of the world they come...
13
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Zombie in your head... zombie2x... i like it this song titled "zombie" by cranberries... this movie about zombie makes me shiver... wow... by watching this i aim that someday i'll be an actor who played to vanquish all zombie's and made a film entitled zombie forever... i hope my dream will be come to realty...
14
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
A flying sharp fatal weapon like knife in slow motion are awesome... this movie amaze me for the climax of their fighting scene... so furious, so great, & so amusing...
15
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
16
Scooby-Doo and the Loch Ness Monster 2004,  Unrated)
17
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
Out of 3 the 2 are freak and very distinct... when they play baseball against every opponents that compose of more participants but they only three forming their team is not difficult for them because they born as a loser in early childhood but a winner during their older presents... in fact, they started to play on their older days...
18
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
19
The Fastest Gun Alive 1956,  Unrated)
The Fastest Gun Alive
This old movie gives me an impact of 1800's were the cowboys ruled... i anticipate a faster trigger hand shooting for the sake to be the fastest gun alive... the movie is good...
20
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
This animated film show's that if you're small someday you will be terrible... just kidding... bugs fighting against ugly grasshopper was fond... for the huge creature don't underistimate a miniature creature if they revenge their impact is fully tiny heavy...
21
The Passion of the Christ 2004,  R)
22
Azumi 2003,  Unrated)
23
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
24
Leprechaun in the Hood 2000,  R)
Leprechaun in the Hood
Without that certain amulet if i'm exact that puts on leprechaun's body that capable of prolong lep's body in a stone... many will be getting hell on earth... for that lep escape & he's back for bad now as ever... green meanie lep use his power to scatter his evil deeds in funny way... it laughed me... i thought lep's know how to rap...
25
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
great2x war battling against vietnamese soldiers... i enjoy the war effect on how they cooperate, unite, and show valor to their enemies... i felt world war 1&2
26
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
27
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
28
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
29
Rambo III 1988,  R)
30
Jurassic Park 1993,  PG-13)
31
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
this film amaze me so much for it's greatness and stands... i luv it full of action, adventure, & excitement...
32
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
33
Iron Monkey 1993,  PG-13)
34
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
what a powerful hi-teck explosion film showed by bond james bond... it gives me an impact of action thriller at my desk... this one of the best action film i've ever viewed...
35
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
36
The Terminator 1984,  R)
37
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
38
Johnny English 2003,  PG)
39
Speed 1994,  R)
40
Fantastic Four 2005,  PG-13)
41
Bicentennial Man 1999,  PG)
42
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
43
Directors: Robert Zemeckis 2000,  Unrated)
44
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
45
The Tuxedo 2002,  PG-13)
46
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I was so amaze and horrify when i watch the film titled Dawn of the Dead part 1 & 2. Imagine how's life can be if all people in the society divert into a zombie and only few left. Would u be dare to kill those zombie's even though you're life is risky or would u run away and seek a sanctuary or you'll be turn insane by escaping the worst nightmare that u ever had in ure entire life!?
47
Zoolander 2001,  PG-13)
48
Space Jam 1996,  PG)
49
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
50
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
51
Fei zhou he shang (The Gods Must Be Crazy III) (Crazy Safari) 1991,  Unrated)
52
Fei zhou chao ren (The Gods Must Be Crazy V) 1996,  Unrated)
53
Broken Arrow 1996,  R)
54
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
Pokemon - The Movie 2000
Pokemon 2000... this was a great movie anime i watched & enjoy it... most of that i like is the battle of legendary pokemon~ articuno, moltres, & zapdos... vz the best of the sea lugia in orange island... whoa... so powerfull...
55
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
When the grouped of scientist mimic mew for mewtwo starts a great fight's of duplicate pokemon against the original... mew & mewtwo both of this pokemon are so powerfull if you have it... i think u will gonna be a pokemon master in different leauge even if you're opponent have a legendary pokemon just like einte, etc...
56
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
Pokemon - Destiny Deoxys
Now i know that there is other pokemon in another planet... Deoxy a strong & has a great power pokemon that came from other planet battling against rayquaza an earth pokemon... ash and the gang goes to a modern technology city i forgot the cities name and that the adventures started...
57
Pokemon - Jirachi Wish Maker 2004,  Unrated)
Pokemon - Jirachi Wish Maker
This pokemon movie is totally hits on me... many action scene occur's... ash ketchum is fearless accompained w/ flygon challenging a gigantic evil pokemon but in the end they won...
58
Godzilla 2000 2000,  PG)
59
Van Helsing 2004,  PG-13)
60
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
61
The Matrix 1999,  R)
62
Jeepers Creepers 2001,  R)
63
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
64
Pokemon Heroes 2003,  G)
Pokemon Heroes
This movie touch me so deeply... latios and latias sacrifice themselves to beat the two felon & to save their love ones... one thing i could remember latias & latios has the ability to divert as a human being at the end she gave ash a picture w/ pikachu...
65
Pokemon Ranger and the Temple of the Sea 2006,  Unrated)
Pokemon Ranger and the Temple of the Sea
This pokemon atlantic film... how ash saved & protect those pokemon under the ocean from the demonic human's... ash did what he can to help various pokemon in the sea...
66
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
67
Pokémon 4Ever 2002,  G)
Pokémon 4Ever
This was an amazing movie... celebi is a legendary grass type pokemon that possessive an extreme power rather that the ordinary pokemon has... this movie was so dramatic for me compare to other pokemon movies...
68
The Return of the Living Dead 1985,  R)
69
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
this film inspires me... just lyk forrest gump played by tom hanks he narrate his meaningful life through it's right aims... i'm touch at the ending if this movie...
70
The Medallion 2003,  PG-13)
71
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
72
Kung Pow 2: Tongue of Fury 2008,  Unrated)
73
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
Oh... little baby bink... u laughed me so much... i enjoy this funny movie so funny... with three felon just lyk a three stooges the way they act... they stole a baby for ransom but the baby make their life's in the hell of fun & ridiculous...
74
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
Oh... Scooby... Oh Shaggy... both of your cowardliness and blunder are sometimes the key to solve a horrifying hilarious mystery ghost case... keep up the good work...
75
Femme Fatale 2002,  R)
76
The 13th Warrior 1999,  R)
77
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
78
Desperado 1995,  R)
79
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
80
Grindhouse 2007,  R)
81
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
82
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
This movie is full of excitement and thrill specially by spying his neighbors house & discover some incident occurs that brings them to fantastic horrifying action...
83
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
84
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
85
I Am Legend 2007,  PG-13)
86
Superbad 2007,  R)
87
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
89
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
90
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
91
Zombie Strippers 2008,  R)
92
Ghost Ship 2002,  R)
93
Recess: Taking the Fifth Grade 2003,  Unrated)
94
Finding Nemo 2003,  G)
95
Kung Fu Panda 2008,  PG)
96
Zoom 2006,  PG)
97
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
this movie inspire me....
98
Underdog 2007,  PG)
99
Long khong (Art of the Devil 2) 2005,  Unrated)
100
Khon len khong (Art of the Devil) 2004,  Unrated)
101
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments