My Favorite Movies


  winterbabie06's Rating My Rating
1
The Mist 2007,  R)
The Mist
This is a really good movie. It's a bit confusing at first, but then you kind of get it at the end.
2
Selena 1997,  PG)
Selena
you have to be out your mind if you don't like this movie....it's the best
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
A really good movie.
4
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
i like the music in this movie. i like to watch it with my mom and sister.
5
Picture Bride 1995,  PG-13)
Picture Bride
I caught it on tv, and got hooked....it's that good
6
Mom at Sixteen 2005,  Unrated)
Mom at Sixteen
a really good movie
7
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
this movie got hooked to bollywood flims
8
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
this movie is to cute
9
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
funny
10
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
this ia a funny movie
11
She's Having a Baby 1988,  PG-13)
She's Having a Baby
like the fact that he's scared to become a father, it makes the movie funny.
12
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
favorite teen movie
13
The Princess & the Barrio Boy (She's In Love) 2000,  Unrated)
The Princess & the Barrio Boy (She's In Love)
l like it.
14
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
it's funny
15
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
scary when you see it the first time, just plain crazy when you see it a second
16
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
pretty good
17
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
the fact that it was stupid is wat made it funny
18
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
I LOVE SPONGEBOB, WHO DOESN'T?
19
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
funny cat
20
The Tigger Movie 2000,  G)
The Tigger Movie
my favorite winnie the pooh charcter
21
Pooh's Heffalump Movie 2005,  G)
Pooh's Heffalump Movie
who doesn't like winnie the pooh
22
The Even Stevens Movie 2003,  G)
The Even Stevens Movie
i use to like the show and the movie was funny
23
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
funny
24
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny
25
Father of the Bride 1950,  Unrated)
Father of the Bride
funny movie
26
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
chucky is so funny
27
The Shaggy Dog 2006,  PG)
28
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
garfield rocks
29
Mail Order Bride 2003,  R)
30
Runaway Bride 1999,  PG)
31
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
it's weird hiow the mother and daughter turn out pregnant at the same time
32
The Glass House 2001,  PG-13)
The Glass House
crazy movie
33
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
funny
34
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
i like any movie with the rock init
35
Osmosis Jones 2001,  PG)
36
Like Mike 2 2006,  PG)
Like Mike 2
it's alright i think the first is better
37
To Be Fat Like Me 2007,  Unrated)
To Be Fat Like Me
i liked it
38
Odd Girl Out 2004,  PG-13)
Odd Girl Out
i love this movie
39
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
good movie
40
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
cute movie
41
Boys Don't Cry 1999,  R)
42
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
me and my friend have a crazy memory about this movie.lol
43
When a Stranger Calls 1979,  R)
44
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
45
When Zachary Beaver Came to Town 2003,  PG)
46
Danielle Steel's a Perfect Stranger 2005,  Unrated)
47
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
my favorite movie
48
Purple Rain 1984,  R)
49
Beloved 1998,  R)
Beloved
it took me a while to get the movie but once i understood it, it was pretty good
50
Woo 1998,  R)
Woo
crazy movie
51
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
love it
52
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
love it
53
Speed 1984,  Unrated)
Speed
like it
54
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
love it
55
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
this movie is too cute
56
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Love it, was really good
57
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
classic
58
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
59
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
60
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
61
The Wedding Date 2005,  PG-13)
62
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
good movie
63
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
I love this movie
64
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
a stupid movie that's funny
65
Scary Movie 2 2001,  R)
66
Scary Movie 2000,  R)
67
Doug's First Movie 1999,  G)
Doug's First Movie
i love doug
68
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
love it
69
The Players Club 1998,  R)
The Players Club
everybody wants to be a stripper some point in there life
70
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
funny
71
The Breakfast Club 1985,  R)
72
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
i actually like this movie
73
Blade 1998,  R)
Blade
scary to me the time i saw it
74
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
better then 1 & 2
75
Blade II 2002,  R)
Blade II
pretty good
76
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
pretty good movie
77
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
this movie is too funny
78
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
funny
79
Friday 1995,  R)
Friday
classic
80
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
pretty good
81
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
this a real good movie
82
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
scary when you see it the first time, but it becomes funny afterwhile
83
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
pretty good
84
1408 2007,  PG-13)
1408
not really scary
85
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
i like this movie
86
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
Madea's Class Reunion
this is so funny
87
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
funny
88
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself
love all of tyler perry's movie
89
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
Madea Goes to Jail
OMG, i love this movie/play
90
Meet the Browns 2004,  Unrated)
Meet the Browns
brown is crazy
91
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
funny movie
92
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
really good movie
93
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
94
She's Too Young 2004,  Unrated)
She's Too Young
pretty good
95
Never Die Alone 2004,  R)
96
Carrie 2002,  Unrated)
97
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
98
Bad Boys 1995,  R)
99
Bad Boys II 2003,  R)
100
Cabin Fever 2002,  R)
101
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
102
The Hills Have Eyes 2006,  R)
103
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
104
The Mistress of Spices 2005,  PG-13)
105
Joy Ride 2001,  R)
106
Two Can Play That Game 2001,  R)
107
It Takes Two 1995,  PG)
108
The Brothers 2001,  R)
109
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
110
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
111
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
112
Mean Girls 2004,  PG-13)
113
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
114
I, Robot 2004,  PG-13)
115
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
116
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
117
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992,  Unrated)
118
The Incredible Adventures of Wallace & Gromit 2001,  Unrated)
119
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
120
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
121
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
122
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
123
Spider-Man 2002,  PG-13)
124
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
125
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
126
The Mummy 1999,  PG-13)
127
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
128
Over the Hedge 2006,  PG)
129
Shark Tale 2004,  PG)
130
Shrek 2001,  PG)
131
Shrek 2 2004,  PG)
132
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
funny
133
Shrek the Halls 2007,  G)
Shrek the Halls
funny
134
The Sound of Music 1965,  G)
135
Sister Act 1992,  PG)
136
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
137
Shooter 2007,  R)
Shooter
i think this is a real good movie
138
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
i love this movie
139
Fantastic Four 2005,  PG-13)
140
The Other Sister 1999,  PG-13)
141
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
very good
142
Enough 2002,  PG-13)
143
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
144
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
145
Sky High 2005,  PG)
146
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Reading the book made me like the movie
147
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I tought this movie was funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments