My Favorite Movies


  1. windluv1976
  2. Cally

These are some of my top favorites.

  windluv1976's Rating My Rating
1
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
F*$#@ing Awesome!!!

Can't beleive I didn't put this as number 1 !
2
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
LOVE these movies!
3
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
All about good vs. evil...light vs. dark.
4
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
Loved this one so much that I don't know where to start...
5
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Can I say anything else...?
6
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
Soooo funny.
7
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Action with funny....can't beat that.
8
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
What can I say? I'm still a girl.
9
Thursday 1998,  R)
Thursday
This movie isn't for everyone, but I have always loved it.
10
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008,  PG-13)
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
This was a great mix of different actors and fun action.
11
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Loved this! Love Pixar.
12
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
One of Bale's best.
13
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
"..."
14
Whispers in the Dark 1992,  R)
Whispers in the Dark
Awesome storyline.
15
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
M. Night Shyamalan amazes me.
16
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
Can't watch this one too many times...
17
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Story line was neat.
18
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Hey...I'm still a girl, remember.
19
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Who doesn't like these movies?
20
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
"
21
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
"
22
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
Don't knock the old stuff....
23
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. windluv1976
    windluv1976 posted 3 years ago

    And this is just the beggining...it's almost sad really.