My Favorite Movies


  wincuse97's Rating My Rating
1
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
I've watched this every year since I was six and I still cry.
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Classic. The forgotten values of life.
3
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
Great romantic movie. If you are Italian, there are so many funny parts you can identify with.
4
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
One for the ages.....sometimes the one you are looking for is there all along.
5
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Hilarious! Outrageous, ball busting laugh fest.
6
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
One of the greatest comdedies of all time.
7
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
Funny and romantic movie. Keaton and Nicholson are magic together. One of my faves.
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Best romantic film ever.
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Epic story. Great job by Crowe.
10
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Amazing story of an unappreciated daughter and a father lost. They found each other thru the sport they loved boxing - and were there for each other to the very end.
11
Platoon 1986,  R)
Platoon
Best war movie ever....hands down.
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Darth Vader is born!
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Yoda finally does battle.
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
So many cool worlds. Darkest of the original films.
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The original hit that started it all.
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The end of the saga.
17
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
Awesome. Cuse in the House! One of Sandler's Best.
18
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
I was a big comic book reader as a youngster. The Fantastic Four never really appealed to me, but the movie was great. Looking forward to part 2 and beyond. Chris Evans is spectacular as Johnny Storm.
19
Troy 2004,  R)
Troy
Bana and Pitt are awesome. Their battle was epic. Svegler and Kruger are very sexy in movie.
20
Grease 1978,  PG)
Grease
Don't normally like muscials but this one is cool. Travolta is the shiz.
21
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
He destroys the biggest horses ass of a sport ever created. Awesome.
22
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Never thought I'd like a movie about two gays guys, but this one was good. I had no idea when I was watching it, and I couldn't believe my eyes when they were spoonin' in the tent.
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Absolutely freaking hilarious. I was peeing my pants from the opening scene. Baron Cohen is the man.
24
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
Not sure what's true and what's not, but this is one of the best documentaries ever.
25
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Daniel Day-Lewis is amazing in this film.
26
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
About not being one of the sheep....love it.
27
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Kevin Spacey at his best.
28
Signs 2002,  PG-13)
Signs
The scene where the alien walks in front of the door scared the hell out of me.
29
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Benigni shows the meaning of true sacrifice in this heart capturing film.
30
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Saw this movie in Italian class in High School. Wonderful!
31
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Sad, Sad, Sad. Cheadle is excellent in this true life story of Genocide.
32
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Good love story, historical, military masterpiece. I liked it better than most people.
33
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of those movies that you never forget. The kind that generations later, people are still watching it.
34
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best Batman so far. Bale is the perfect Bruce Wayne.
35
Men At Work 1990,  PG-13)
Men At Work
Hilarious. The locker room scenes are classic.
36
JFK 1992,  R)
JFK
If you don't think the shot came from the grassy knoll, you need to check this film out.
37
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
I was never more excited for a movie release than for this film, and it did not disappoint.
38
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
One of my favorite crime/cop movies.
39
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Great movie for its time. Michael J. Fox does an awesome job as Marty Mcfly. Everyone knew a guy in HS like Biff.
40
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
Yeah baby!!!!
41
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
One of my favorites.
42
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
I loved this movie.
43
Fargo 1996,  R)
Fargo
McDormand is absolutely hillarious as Marge. I love the accents in the film. A different type of movie that worked.
44
Overboard 1987,  PG)
Overboard
One of my personal favorites. Not sure what it is, but the movie really hit accord with me.
45
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
A spectacular story about growing up.
46
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Even better than the first one. The liquid Terminator is badass!
47
True Lies 1994,  R)
True Lies
Very cool movie with a James Bond type of feel but with comedy. Bill Paxton does a great job as the other man, Tia Carrere plays a sexy villainous, and Tom Arnold is hilarious.
48
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
This was a really cute movie and the role was so different for Arnold.
49
Twins 1988,  PG)
Twins
Great movie.
50
The Running Man 1987,  R)
The Running Man
A twisted concept - a game show about death. Makes for a good movie if you can accept the 80's special effects.
51
Commando 1985,  R)
Commando
My favorite line, "I let him go".

Alyssa Milano the kid...horrible acting job, but the movie was fun if you like rocket launchers, grenades and chaos.
52
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
Personal fave. Nuggage. Cuz I'm the weasel.....Paulie Shore.
53
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
I pity the fool who misses this great movie by Sly Stallone.
54
Rocky IV 1985,  PG)
55
Boomerang 1992,  R)
Boomerang
The playa gets played. How can this guy lose? Robin Givens or Halle Berry....I feel so sorry for you Eddie.
56
The Great White Hype 1996,  R)
The Great White Hype
I had to watch this twice before it caught on. Really funny, makes fun of the stereotypes of boxing. Jamie Foxx is funny as shit.
57
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
Very good in a hick sort of way.
58
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
Eddie Murphy Raw
Just when you thought he couldn't top Delirious, he puts out Raw, which is just as good.
59
Eddie Murphy: Raw 2011,  R)
60
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
One of the best stand up comedies ever!
I loved the skit of the Italian guys coming out from watching Rocky.
61
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Her-cul-es, Her-cul-es, Her-cul-ees!!!! The dinner table scenes are classic and amazing.
62
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Touching movie. Wonderful. Puts life in perspective and makes you reflect on what is really important.
63
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
I'm slightly embarrassed to say, but I really love this movie. The chemistry between Hewitt and Embry in the final love scene was awesome.
64
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
This movie is so well rounded. It has star power, actor chemistry, humor, tears. The whole package.
65
Lost and Found 1999,  PG-13)
Lost and Found
This movie was, "How You Say...." pretty good. Sophie Marceau is a pretty bad actress, but she's so damn pretty that it makes up for it.
66
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
Very cute love story. Sometimes you spend your time looking around for that special someone, and they are right there and you never saw them.
67
Speed 1994,  R)
Speed
Awesome.
68
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Laugh fest. Carell is the perfect guy for the role, although I know a few people who could also play this role (ha ha). Feels low budget but it just worked. The "Age of Aquarius" scene at the end is fun too.
69
Tomcats 2001,  R)
Tomcats
Funny movie. Great guy movie. The dominatrix scene is really funny with the grandma.
70
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
Great movie that has it all, character chemistry, big star appeal, romance, action. A must see.
71
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
Hil-ar-ious. Spade and Farley go so great together. Chris Farley, why did you have to die so young.
72
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
Early heat of the 90's. The dirty side of sports.
73
Forever Young 1992,  PG)
Forever Young
Will make you cry. A somewhat tragic story of life long, true love, the kind everyone looks for.
74
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
Entertaining, yet dark comedy with many funny parts and great characters. Similar type of movie to Gross Pointe Blank but better.
75
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
One of my favorite movies from childhood. Macchio, Shue, and Morita are magicians.
76
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
Almost as good as the first, but more grown up.
77
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
Kumate! Kumate! Kumate! I used to be a Van Damme junkie until Chuck Zito beat his ass down with one punch in real life. This was the best, if not one of the best Van Damme films made. The fighting styles were so incredible.
78
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
One of my faves of all time. Being an old metamucil drinking fartbag never looked so fun. I imagine myself to be like Matthieu when I get older.
79
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
One of the best movie series of all time. Cemented Mel's name on the Hollywood legends list.
80
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
Almost as good as part one, but not quite there. Still worth a view and some good laughs.
81
Brighton Beach Memoirs 1986,  PG-13)
Brighton Beach Memoirs
Great movie about a kids going through puberty during hard times in the first half of the 20th century Brooklyn.
82
Bull Durham 1988,  R)
Bull Durham
This movie had it all, comedy, romance, and sport.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments