My Favorite Movies


  wildizzat's Rating My Rating
1
Inception 2010,  PG-13)
Inception
I'm allowed to say this the BEST movie ever made... and as my cousin said it " Christopher Nolan is a fuckin ALIEN"... and DiCaprio is by far the best actor alive...
and oh, it's not that "complicated" that ppl go out the theater and be like "i didn't get it"..
anywho.. i'm watching it again :D
2
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Martin Scorsese only brings you THE BEST.no questions asked.how about when Brad Pitt's in the leading role!!! simply a MASTERPIECE.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The greatest movie of all time
4
The Departed 2006,  R)
The Departed
One of the best movies EVER.
Martin Scorsese FUCKIN ROCKS.
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
6
Superbad 2007,  R)
Superbad
THE funniest movie EVER.
7
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
watched it like 124814577452 times.
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
FUNNY as f***
11
Kung Fu Panda 2008,  PG)
12
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
M. Night Shyamalan kicks ass with his great scripts and movie direction.
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best war movies ever.
14
The Thin Red Line 1998,  R)
15
I Am Legend 2007,  PG-13)
16
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
Thu i loved The Departed, but this chinese movie, the one the departed was based on, is so much more amazing. the whole trilogy is awesome.
17
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
18
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments