My Favorite Movies


  wikach's Rating My Rating
1
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
An excellent movie, genius movie maker...
2
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
Fun... But still full of lessons. Timeless story..
3
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Brilliant...
4
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Very touchy... Makes you think again whether it's a gift or a curse...
5
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great story of father and son..
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Heart breaking at one side, and lovely at the other
7
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Great story of father and son... In real life
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Sad and happy...as one
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Survival of the fittest..in mind
10
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Even animal has feelings...
11
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Excellent..
12
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
You can be anything you can think of...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments