My Favorite Movies


  WickedRotten's Rating My Rating
1
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
2
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
3
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
4
Hellraiser 1987,  R)
5
Night of the Living Dead 1990,  R)
6
Night of the Creeps 1986,  R)
7
Dead Silence 2006,  R)
8
Pet Sematary 1989,  R)
9
The Return of the Living Dead 1985,  R)
10
Night of the Demons 1988,  R)
11
Zombi 2 1979,  R)
12
Dawn of the Dead 2004,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
14
Dead and Buried 1981,  R)
15
The Exorcist 1973,  R)
16
The Evil Dead 1981,  R)
17
Jeepers Creepers 2001,  R)
18
Poltergeist 1982,  PG)
19
The Howling 1981,  R)
20
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
21
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
22
Dead End 2003,  R)
23
Wilderness 2006,  R)
24
Halloween 2007,  R)
Halloween
Rob Zombie uniquely twisted style works for me.Something new to offer with extreme violence & creating a deranged villain.Well directed & bloody which must say one of the best horror films of this year.
25
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
These vampires are scary with sharp teeth & blood stained over them just felt like these people in this town were hopeless & horrify by these vampires that are also unlike anything i seen in movies for some time.Will definitely recommend this very bloody horror film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments