My Favorite Movies


  wick98's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
Rebecca 1940,  Unrated)
3
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Brilliant film.
4
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
What a masterpiece! James Stewart shines as usual, Donna Reed is astounding, and the rest of the cast are great as well. Such a timeless classic.
5
The Deer Hunter 1978,  R)
6
Good Will Hunting 1997,  R)
7
Lifeboat 1944,  Unrated)
8
Annie Hall 1977,  PG)
9
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
10
GoodFellas 1990,  R)
11
Scent of a Woman 1992,  R)
12
Clerks II 2006,  R)
13
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
16
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
It's definitely my favourite of the series.
18
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
19
The Lion King 1994,  G)
20
Proof 2005,  PG-13)
21
Sideways 2004,  R)
22
The Towering Inferno 1974,  PG)
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
24
Magnolia 1999,  R)
25
Reservoir Dogs 1992,  R)
26
Black Christmas 1974,  R)
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
28
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
This is one of the best horror movies that I've ever seen. It's phenomenal and has great atmosphere.
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
Casablanca 1942,  PG)
31
The Rescuers Down Under 1990,  G)
32
Adaptation 2002,  R)
33
Almost Famous 2000,  R)
34
True Romance 1993,  R)
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
36
The Ice Storm 1997,  R)
37
Rope 1948,  PG)
38
Donnie Darko 2001,  R)
39
Chasing Amy 1997,  R)
40
The Squid and the Whale 2006,  R)
41
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
42
The Thing 1982,  R)
43
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
44
Psycho 1960,  R)
45
The Devil's Rejects 2005,  R)
46
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
I loved this movie. I think what I liked most about it was how surreal it all was, and how it kept me interested/in a trance throughout its entirety. The ending is incredible as well.
47
Clerks 1994,  R)
48
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
49
After Hours 1985,  R)
50
Halloween 1978,  R)
51
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
52
Dawn of the Dead 1978,  R)
53
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
54
Ginger Snaps 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments