My Favorite Movies


  wiccachik13's Rating My Rating
1
Evanescence: Anywhere But Home 2004,  Unrated)
Evanescence: Anywhere But Home
oh, come on! you saw it coming from me. this dvd rocks!!!
2
George Lopez - Why You Crying? 2005,  R)
George Lopez - Why You Crying?
OMG! SO FREAKIN' FUNNY! AND SO FREAKIN' TRUE!
LOL!
3
The Forsaken 2001,  R)
The Forsaken
this movie is flippin' awesome! i could watch it every day
4
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
very nice
5
Saw 2004,  R)
Saw
sick, twisted, and wrong! i loved it!
6
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
good movie. i have yet to read the book.
7
The Craft 1996,  R)
The Craft
FINALLY! A MOVIE THAT GETS IT RIGHT!
8
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
Not what I expected, but still good. I'm not sure that they accurately portrayed how it really went down... I haven't read (in any place) that the Bell Witch was symbolic of the whole "John abusing Betsy." I don't think that even happened. They should have put the Bell Witch's laughter at John's funeral... That would've been eerie, but still true :)
9
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Okay, in all honesty, this is a rarity for me. For once, I totally prefer the movie over the book... I realize Paolini was a first time writer, and he did an amazing job, but it just wasn't my type of book, I guess. The film, however, was outstanding!
10
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
they talk too much. not enough scares.
11
Devour 2005,  R)
Devour
it's real bad in the beginning, but it has a good ending
12
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
this movie was so cool. unexpected twists and turns. awesome.
13
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
this is awesome for an 80's flick.
14
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
my favorite of the trilogy
15
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Disappointing. I expected more from Gruber and Bress, although they did come up with the Butterfly Effect... Perhaps that's saying something...
16
Boo 2004,  R)
Boo
i still need to finish watching it, but it seems so cool so far.
17
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Woo hoo! Wong and Morgan did it again, in what was supposed to be the third and final installment... Great casting and fantastic story line :) An improvement from the previous one.
18
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
very funny.
19
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
these ladies remind me of my cousins in their "silliness"
20
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
Hangman's Curse
this was very original, and i'm arachnophobic, so it scared me. i like being scared.
21
Dead End 2003,  R)
Dead End
i liked this. it was okay.
22
Fear of the Dark 2002,  PG-13)
Fear of the Dark
this is pretty good.
23
Voodoo Academy 2000,  R)
Voodoo Academy
it was lame, but i love riley smith
24
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
this is great! you can feel the atmosphere of the film all around you.
25
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
very good.
26
Mortuary 2005,  R)
Mortuary
not very good for a movie of this century.
27
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
i expected more, but the scares were pretty good.
28
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
describe this in three words? awesome, unique, scared the s**t out of me (okay, that's not hree words, but it did give me nightmares). mudvayne rocks!
29
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
nice.
30
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
rox my sox
31
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
messed up movie, but so funny!
32
Constantine 2005,  R)
Constantine
why don't people like this? i liked it.
33
Christina's House 1999,  R)
Christina's House
pretty good. and spooky.
34
The Omen 2006,  R)
The Omen
absolutely awesome!
35
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
Fantastic movie, especially for being one from a few decades ago! =D Why is this movie not as well known as the "Friday the 13th" and "Halloween" flicks?!
36
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
Cool movie, and great eye-candy, but that doesn't necessarily make it a good horror/thriller flick. I suppose I was expecting a bit more, but I did enjoy the way all the legends were meshed together. :)
37
A Haunting in Connecticut 2002,  Unrated)
A Haunting in Connecticut
Fantastic! I watched this back in '04 or '05, or whenever it was released on the Discovery Channel =D I loved it then, and I love it now!
38
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
The Haunting in Connecticut
A pretty awesome flick :) It might have been a bit better if they had stuck to the true story, but Johah is pretty cute, so I can't complain too much... Lol
39
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Pretty decent movie :) It was horrible when compared to the book, perhaps because of the casting. But then again, we do live in a world filled with HUMANS, so I guess we can't always get what we want. I would have preferred Gaspard and Emily. *shrug* Oh, well. 'Twas very funny, though :D
40
My Bloody Valentine 3-D 2009,  R)
My Bloody Valentine 3-D
Eh. It's Jensen Ackles. He's an amazing actor. Can't really sat the same for the movie... It was good, though :)
41
Up 2009,  PG)
Up
A VERY cute movie!!! Sometimes it got too emo, but overall, it was very nice! *two thumbs up*
42
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
FANTASITC! I realize that this isn't the original, but who ever said that ALL remakes were horrible? Lol
43
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Simon Baker is such a cutie! I really liked this :D George Romero has such a unique and interesting point-of-view when he implies that humans in society today are zombies. Very cool =)
44
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Wow. Anne Hathaway is soooo pretty! An Simon Baker and Adrian Grenier are soooo hottt! lol! But this was a superb movie! Meryl Streep (and the rest of the cast, as well) did a great job!
45
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Great movie! Very funny, and very smart =D
46
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Really cool! Guillermo Del Toro did an excellent job! I loved the effects, the characters, and the story line. Fantastic. =D
47
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Fantastic movie! Truly symbolic of what is going on in the world today. Great job, Oliver Stone!
48
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Speilberg d
49
Dracula Rising 1993,  R)
Dracula Rising
Such an amazing movie! I'm not sure why, but I found it so intriguing... So romantic. It's nothing new, I'm sure, but still a lovely flick!
50
Coraline 2009,  PG)
Coraline
Awesome movie! The fact that it didn't stick to the book completely, but still somehow managed to tell a unique story all on its own is absolutely amazing to me! =D
51
Bless the Child 2000,  R)
Bless the Child
I found this movie absolutley horrifying as a child! Perhaps it was the human horror involved in it... I can handle zombies, and vampires, and werewolves, and ghosts, but show me a human being burned alive, and I'll more than likely cringe at the sight.
52
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
No words can describe the emotions I felt when I watched this movie. Just knowing that people actually committed these horrific crimes against other human beings (or any being, for that matter) is true horror. Enough horror, in fact, that it gave me nightmares. Excellent movie. I have yet to read the book, however...
53
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
Cloudy With a Chance of Meatballs
Incredibly wonderful movie! I love it! It's smart, it's funny, and it has wonderful vocal talents :D
54
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
So hilarious! The books were incredibly funny, as well! Meg Cabot is such an excellent writer =) Fat Louie was supposed to be ORANGE!!!!!!! Lol
55
A Haunting in Georgia 2002,  Unrated)
A Haunting in Georgia
Really cool! I hope Hollywood doesn't turn this one into a half truth, as well... Poor Heidi!
56
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Great animation job!!!!! To spend three years on ONE movie is fascinating to me, but perhaps only because I am an impatient person...Lol :) Anywho... Selick, Burton, everyone did an amazing job making this movie :D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments