My Favorite Movies
| whooo2001's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 7 |
Halloween 1978, R) |
|
| 8 |
Psycho 1960, R) |
|
| 9 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 10 |
Back to the Future 1985, PG)
Truly a fil that goes back in time. It is a clasic 80's film with an 80's star. Forget science, etc, this is a completely fun movie with great chemistry between Doc (Christopher Lloyd) and Marty (Michael J. Fox). Who wouldn't want to go back to see how our parents really were? It is also good to see how things were like back in the 50's as compared to nowadays. For a good, fun ride in a cool car, I would catch this flick. |
|
| 11 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |











