My Favorite Movies
| whitelight's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 2 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 3 |
Dogma 1999, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 6 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Holiday Inn 1942, Unrated) |
|
| 8 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 9 |
Hook 1991, PG) |
|
| 10 |
Domino 2005, R) |
|
| 11 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 13 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 14 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 15 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 16 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 17 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 18 |
Elf 2003, PG) |
|
| 19 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 20 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |



















