My Favorite Movies
| whiskeywarm's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
25th Hour 2003, R)
Spike Lee's most underrated movie hands down. Everyone seems to be extremely intrigued by the "Fuck you NYC" monologue, while overlooking other strong elements such as Monty's friendship with Frank, played brilliantly by Pepper. The soundtracks are haunting and beautiful throughout the movie, mad props to Terence Blanchard. |
|
| 4 |
Frida 2002, R) |
|
| 5 |
American History X 1998, R) |
|
| 6 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 7 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 8 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 9 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 10 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 11 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 12 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 13 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 14 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Crash 2005, R) |
|
| 16 |
A Very Long Engagement 2004, R) |
|
| 17 |
A Life Less Ordinary 1997, R) |
|
| 18 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 19 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 20 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 21 |
Babel 2006, R) |
|
| 22 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 23 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 24 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Down in the Valley 2005, R) |
|
| 26 |
Reign Over Me 2007, R) |
|
| 27 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 28 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 29 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 30 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 31 |
Half Nelson 2006, R) |
|
| 32 |
Lars and the Real Girl 2007, PG-13) |
|
| 33 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 34 |
La Vie en Rose (La Mome) 2007, PG-13) |
|
| 35 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 36 |
Les Miserables 1998, PG-13) |
|
| 37 |
Vicky Cristina Barcelona 2008, PG-13) |





































