Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wgrech's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
The best film ever made!!
5
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
what makes this film really interesting are the several levels of meaning that one can find within it.
6
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
This is film-making at its best. Gibson is taking cinema back to its roots - an art form instead of a digital skill.
7
Pinocchio 2002,  G)
Pinocchio
Benigni is the only adult that could act out Pinocchio so well!
8
The Thin Red Line 1998,  R)
9
Ronin 1998,  R)
10
The Great Escape 1963,  Unrated)
11
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
12
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pių) 1965,  R)
13
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
14
The Magnificent Seven 1960,  R)
15
L'Avventure di Pinocchio ,  Unrated)
16
Watch Out We're Mad 1974,  Unrated)
17
Spiderman 1990,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments