Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. wetwild0384
  2. Kayla

Movies that I like and are worth watching.

  wetwild0384's Rating My Rating
1
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
2
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
I love Harry Potter to death this movie was great and very emotional.
3
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
4
The Lost Boys 1987,  R)
5
Orphan 2009,  R)
6
Zombieland 2009,  R)
7
Iron Man 2008,  PG-13)
8
Public Enemies 2009,  R)
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
10
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
11
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
14
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
A must see Classic for all Michael Jackson Fans
15
Ratatouille 2007,  G)
16
Silent Hill 2006,  R)
17
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
18
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
19
Weekend at Bernie's II 1993,  PG)
20
The Punisher 2004,  R)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
25
RoboCop 1987,  R)
26
Robocop 2 1990,  R)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
30
The Last Dragon 1985,  PG-13)
31
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
32
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
33
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
34
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
35
Peter Pan 2003,  PG)
36
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
37
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
38
Happy Feet 2006,  PG)
39
Tango & Cash 1989,  R)
40
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
41
Selena 1997,  PG)
42
The Mummy 1999,  PG-13)
43
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
44
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
45
Scary Movie 2000,  R)
46
Scary Movie 2 2001,  R)
47
The Goonies 1985,  PG)
48
X-Men 2000,  PG-13)
49
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
50
The Pest 1997,  PG-13)
51
Resident Evil 2002,  R)
52
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
53
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
54
Sleepy Hollow 1999,  R)
55
Jurassic Park 1993,  PG-13)
56
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
57
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
58
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
59
License to Drive 1988,  PG-13)
60
Batman Forever 1995,  PG-13)
61
Batman Returns 1992,  PG-13)
62
Batman 1989,  PG-13)
63
Ghostbusters 1984,  PG)
64
Ghostbusters 2 1989,  PG)
65
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
66
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
67
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
68
Sin City 2005,  R)
69
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Cool movie. Gizmo is sooooooooooo cute.
70
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
71
Bride of Chucky 1998,  R)
72
Seed Of Chucky 2004,  R)
73
Scarface 1983,  R)
74
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
75
Beetlejuice 1988,  PG)
76
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
77
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
78
Bad Boys 1995,  R)
79
Bad Boys II 2003,  R)
80
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
81
Hellboy 2004,  PG-13)
82
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
83
The Polar Express 2004,  G)
84
Tropic Thunder 2008,  R)
85
Bedazzled 2000,  PG-13)
86
Twister 1996,  PG-13)
87
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
88
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
89
Meet the Robinsons 2007,  G)
90
Monkeybone 2001,  PG-13)
91
Sing 1989,  PG-13)
92
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
93
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
94
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
95
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
96
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
97
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
98
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
99
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
100
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
101
The Longest Yard 2005,  PG-13)
102
Crash 2005,  R)
103
Friday 1995,  R)
104
Next Friday 2000,  R)
105
Friday After Next 2002,  R)
106
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
107
Wildcats 1986,  R)
108
House on Haunted Hill 1999,  R)
109
Sister Act 1992,  PG)
110
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
111
Class Act 1992,  PG-13)
112
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
113
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
114
Coming to America 1988,  R)
115
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
116
Warlock 1988,  R)
117
True Lies 1994,  R)
118
Little Monsters 1989,  PG)
119
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
120
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
121
Romeo Must Die 2000,  R)
122
Surf Ninjas 1993,  PG)
123
American Pie 1999,  R)
124
American Pie 2 2001,  R)
125
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
126
Beverly Hills Cop 1984,  R)
127
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
128
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
129
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
130
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
131
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
132
Rush Hour 1998,  PG-13)
133
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
134
Speed 1994,  R)
135
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
136
Purple Rain 1984,  R)
137
The Color Purple 1985,  PG-13)
138
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
139
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
140
Scooby-Doo 2002,  PG)
141
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
142
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
143
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
144
Willow 1988,  PG)
145
Top Secret! 1984,  PG)
146
Hot Shots! 1991,  PG-13)
147
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
148
The Fifth Element 1997,  PG-13)
149
Team America - World Police 2004,  R)
150
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
151
White Chicks 2004,  PG-13)
152
Overboard 1987,  PG)
153
Idle Hands 1999,  R)
154
TMNT 2007,  PG)
155
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
156
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
157
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
158
Wild Hogs 2007,  PG-13)
159
Die Hard 1988,  R)
160
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
161
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
162
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
163
Dead Presidents 1995,  R)
164
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
165
Reign Over Me 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments