My Favorite Movies


  westhj's Rating My Rating
1
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Howl said,"That;s my girl.."AHHHH!!!
2
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
such a beautiful movie.. i cried and cried... i want to be like Patch..
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
no need for comments. Best movie!
4
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
can't sleep without you, my totoro
5
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Love is all around the world..
It is very special for me..
6
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
The start of korean movie industry-
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A perfect movie that has everything in it.
8
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Another amazing Miyazaki;s movie///
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
i like these sort of brainy movies.. though i hav no brain.
10
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
Beautiful...Sad...Everything!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments