My Favorite Movies


  1. WestCoaster
  2. Em

Movies you must see or else I officially dump you as my friend. I'm serious, if you haven't seen them, GET OUT! And watch them now! If you have seen them and just don't like them, that's even worse. Get out and STAY OUT! :P

  WestCoaster's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars movie by far. If you only see one Star Wars movie a year...
2
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Sure it's random. And from the 80s or something. But still a classic movie. And funny - "Gee, thanks Dad!"
3
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Wow, so I finally saw this movie - without even seeing the trailer, I might add - and I LOVED IT! It's so great to see a movie where you actually have to think for a change. Best movie of the year so far.
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Only saw LOTR recently, but it was SUCH a great film. Really, you don't even notice that it goes for like 3 hours!
5
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
I actually liked this more than the book, if you can believe that. It made more sense, had more of a storyline. Great movie!!
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A really awesome movie. Maybe a tad on the long side and it takes a while to get going but once it does...WOW!
7
Grease 1978,  PG)
Grease
One word: CLASSIC! I mean who doesn't love Grease?
8
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
I know I was young when it came out, but I would still watch it again today - and love it! (Don't judge me, okay?)
9
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
At first I thought this movie looked really stupid, but it is actually a really hilarious take on Shakepeare. Plus it includes sport. Loved it!
10
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
Pirate Radio (The Boat That Rocked)
I actually loved it. The cast was great (KENNETH BRANAGH!!), the music was full of classics and it was funny, whilst also having an actual storyline. I really don't get why some people don't like it that much! Yes it's long, but it never gets boring.
11
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
Yes I know it's is a real chick flick but I dunno, something about this movie is different. Maybe it's just that I have a soft spot for period dramas - as if they're mildly educational or something. (Or maybe it's the fact that it doesn't end with a cliched 'and they all lived happily ever after'.) But this is so cute and funny and RUPERT EVERITT! Pity he dies. Anyway, I do really love this movie and it has to be one of my absolute favourite romance movies. The script writing is just wonderful, not to mention it has a great cast, where even the supporting actors are fantastic!
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Seriously one of the best chick flicks out there. Too many great one liners to choose from!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments