My Favorite Movies
Asian Scene
| wenyanjoan14's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kikujiro 1999, PG-13) |
|
| 2 |
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006, Unrated) |
|
| 3 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 4 |
A Brighter Summer Day 1991, Unrated) |
|
| 5 |
To Live (Huozhe) 1994, R) |
|
| 6 |
Fireworks (Hana-bi) 1997, R) |
|
| 7 |
Perfect Blue 1997, R) |
|
| 8 |
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) 2006, Unrated) |
|
| 9 |
Waterboys 2001, Unrated) |
|
| 10 |
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001, Unrated) |
|
| 11 |
Blue Gate Crossing (Lan se da men) 2003, Unrated) |
|
| 12 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993, R) |
|
| 13 |
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997, PG) |
|
| 14 |
Tekkon kinkreet 2007, R) |
|
| 15 |
If You Are the One (Fei Cheng Wu Rao) 2008, PG) |
|
| 16 |
Speed Scandal 2008, Unrated) |
|
| 17 |
Oldboy 2004, R) |

















