My Favorite Movies


  Wellesy's Rating My Rating
1
M 1931,  Unrated)
M
It has to be one of the greatest films I have ever seen. Lorre is fantastic. The story is fantastic. A truly excellent yet disturbing film. Everyone has to see this film. I mean that.
2
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Excellent film!! Orson Welles was a genius! Orson Welles is undeniably a fantastic film maker.
3
The General ,  Unrated)
The General
Excellent Keaton film!! I just love watching Buster. He is pure poetry in motion.
4
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
I finally had the honour of viewing this film. And I mean that word; honour. It was unbelievable! Swanson was absolutely capitivating. The story was amazing. I can see how this film could've ruffled some feathers of the stars in Hollywood. It hit a little too close to home. Fantastic Wilder film!
5
City Lights 1931,  G)
City Lights
Excellent film. A definite must see for everyone. One of the greatest endings ever captured on film.
6
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
Fantastic film! The wait for Mr. Welles is long, but it doesn't matter. The overall film is great.
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Excellent film. I loved it the first time I saw it.
8
Touch of Evil 1958,  PG-13)
Touch of Evil
Excellent Welles film. I adore Welles as a sleazy guy.
9
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
I totally dig Bogie in this film. Excellent film!
10
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
Max Schreck is fantastic! How can you not love this film?
11
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Great film. Bogart is cool, as always. I still prefer him in The Treasure of the Sierra Madre.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments