My Favorite Movies


  weiwenmartin's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
My favorite lightsaber duel is between general grievous and obi wan kenobi since grievous is my favorite character because he is very powerful in his lightsaber skills even if he was train in the jedi arts by count dooku.
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I have seen it and it's awesome. It was nice the 3rd movie was so nice and even more funny i love captain jack sparrow was so funny. My favorite part was of course the final battle the black pearl and the flying dutchman it was so awesome. I wish i can see it again oh well nvm just wait for the dvd to come out. AWESOME!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I like the part where james jack and will were fighting on this island and the sword fight turn out to be very big. I love this movie.
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I love the fighting of the battle of helms deep.
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I love the battle of genosis the first battle of the clone wars.
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I love this movie the final episode of the starwars saga. Llike the space battle of endor. The lightsaber duel between father and son. The death of papaltine. My second favorite starwars episode.
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
I love this movie it is so cool the predators i like the way they fight and i find the story very interesting. Aliens are also quite cool they got their alien queen on their side. There is a predatro called Scar he is one of the best predators in this movie.
11
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
The second one was even better but this is not what i expect it to be well there is another predator called Wolf he is also something like scar. And now the prealiens are a new breed of aliens which is hatch from a alien into a predator and the baby became a prealien and it also quite interesting if you ask me well the last part was the one on one battle between the predator and the prealien in the two were destroyed in the nuclear blast.
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
i love this movie awesome action
13
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
good movie like the mask guy but i pity him he is ugly without the mask and this is a good terrorist not a bad one he is doing good the government is bad
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I love the battle of naboo it is so cool and i like the music duel of the fates. starwars rocks. love this movie i love all six star wars films if u ask me
15
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
this is my favorite of all the mummy movies better then tomb of the dragon emperor because rachel is still in the movie she is the better Evelyn best of the three this one i also like the other two but this more
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
It is so cool the transforming of the autobots and the decepticons. I love it and enjoy it i hope transformers 2 revenge of the fallen will be as good as this one awesome action
18
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
Star Wars: The Clone Wars
love this movie is good just like a star wars movie the same kind of jedi action is still part of the star wars saga the clone wars but only is in cartoon
19
Troy 2004,  R)
Troy
This movie to me is a bit like lord of the rings. It is so exciting when i see the fighting i recommend this movie to anyone who like lord of the rings. Since paris is the one who started the war in the first place because he love helen which the geeks think that he stole his wife helen. So that is how the war started LOVE this movie almost all the battles were epic like lord of the rings i always like to compare this to that movie.
20
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
NICE movie i wish i had a iron man suit after watching this movie so cool love it so does iron monger i love robots movies like this one
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I love all the fighting in this movie and the lord of the rings has a good storyline and the return of the king is my favorite lord of the rings movie. I love the final battle against sauron even if the rohans and condor army team up to fight sauron they are still outnumbered they still fight on even if they think they can't win. I like their courage to fight on.
22
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
this is really cool is like the beginning of the x-men three movies i love the instense action plus at least now i know what happen before the first x-men good awesome movie
23
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
24
Camp Rock: The Final Jam 2010,  Unrated)
25
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
AWESOME movie with robert downey Jr i cant wait for the second one
26
Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments