My Favorite Movies
Give list a short description
| Weetzie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
Lost In Translation 2003, R)
Lost in Translation might seem quite different than my other movie favorites. But it's really important film to me. I've felt so much watching it, I've learned so much, I've felt so related. It's about being lost, being alone, finding new world, finding somebody. I find Lost in Translation so moving, that sometimes I'm afraid to even watch it. This is beautiful, this is why I want to see Tokyo. |
|
| 3 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R)
Some people say, that Kill Bill shows how Tarantino lost his talent. Well, this was first of his movies I saw, and I loved it. I still do, very much. It shocked me but I enjoyed and felt something exciting. Plot is simple, but oh how good it looks. Q's ode to his favorite movies and in the same time genius film. |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
I'm Not There 2007, R)
i had to write new review because this movie has given so much to me it's difficult to explain. i love it, to me it's brilliant. the idea is very fascinating and works, soundtrack is terrific and all the actors do good work. i have to mention cate blanchett makes the most amazing role work i've ever seen and i'm ready to marry her, anytime. no, actually i want to marry her. NOW. i can quote everything she says in this movie from rote memory. |
|
| 6 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R)
Strange? Maybe. Crazy? maybe. Fun? You bet. But also smart, sexy, groovy, cool and brilliant. And oh, what a great music! This movie is fantastic even after 30 years. And such a cult. Tim Curry's performance as Frank is something i can't describe with words. I've started to love rocky horror more and more, it's so many things. |
|
| 7 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 8 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 9 |
Angels in America 2004, Unrated) |
|
| 10 |
2046 2004, R) |
|
| 11 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 12 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Shine a Light 2008, PG-13) |
|
| 14 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 15 |
Frida 2002, R)
perfect in every way: colors, music, story. you can see how it's directed by a woman, and everybody should see this movie because it's about such a great woman. frida is something i can't watch without crying but still it's something i need to watch regularly because it makes me believe in some important things. |
|
| 16 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 17 |
Coffee and Cigarettes 2003, R) |
|
| 18 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 19 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 20 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 21 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 22 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 23 |
Sin City 2005, R) |
|
| 24 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 25 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 26 |
True Romance 1993, R) |
|
| 27 |
Closer 2004, R) |
|
| 28 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 29 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 30 |
Control 2007, R) |
|
| 31 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 33 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 34 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 35 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 36 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 37 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 38 |
Memento 2000, R) |
|
| 39 |
Dogville 2003, R) |
|
| 40 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 41 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 42 |
No Direction Home: Bob Dylan 2005, G)
awesome and long documentary about legendary man of mysteries. maybe not for people who are not interested of bob dylan, but those who are, even slightest, i recommend. he's ultimately fascinating and scorcese really caught atmosphere of 60's and bob's earlier years. contrast between material of really young bob and bob of nowaday talking about his past is brilliant. |
|
| 43 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 44 |
My Own Private Idaho 1991, R) |
|
| 45 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 46 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 47 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 48 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |
|
| 49 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 50 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 51 |
Patti Smith: Dream of Life 2008, Unrated) |
|
| 52 |
Basquiat 1996, R) |
|
| 53 |
Velvet Goldmine 1998, R) |





















































