My Favorite Movies


  weeeetodd's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
Clerks
Makes me feel proud that I might actually spend the rest of my life working at a movie store!
2
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
I never thought a movie about 2 people walking & talking could be so romantic and moving... it's the perfect love story.
3
Crash 2005,  R)
Crash
Absolutely amazing drama dealing with race an human relations in a modern society that seems to ge ignoring both a dangerous rate. Amazing performances by performances by everyone involved. I have never cried more in a movie then when Michael Pena breaks down with his daughter in arms...
4
Garden State 2004,  R)
Garden State
slow & simple, but very well done. Natalie Portman is a dreamboat ;)
5
American History X 1998,  R)
American History X
WOW, the first time I ever saw this movie I was blown away! I've seen at least 10 times now and I love just as much as ever.
6
Get Shorty 1995,  R)
Get Shorty
Best script ever! Chili Palmer is hands down the coolest character in the history of film.
7
The Crow 1994,  R)
8
Jerry Maguire 1996,  R)
9
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
10
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
11
Rudy 1993,  PG)
12
Waiting 2005,  R)
13
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Simply. Awesome.
14
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
15
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
16
The Crow - Salvation 2000,  R)
17
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
18
Grandma's Boy 2006,  R)
19
Braveheart 1995,  R)
20
8 Mile 2002,  R)
21
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
22
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
for the child in all of us... Johnny Depp's the man!
23
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
FRICKIN HILARIOUS!!!!
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
25
Be Cool 2005,  PG-13)
26
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
27
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
28
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments