My Favorite Movies


  weedhappy's Rating My Rating
1
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Ignored by Hollywood Which nominated SIDEWAYS (scratches head LoL) for Oscars. I'll NEVER watch the academy awards again.
BEST FILM IN YEARS!!!

A Must See!
2
Fido 2006,  R)
Fido
Oh the 50's,.. the good old days,.. nice huge American cars made of Solid Steel, Dad's out golfing and Zombies to take care of the yard work... WAIT! (Boooing! What The,.. ZING!)
The world needs more nonviolent (excluding a few deaths) Hysterical Zombie films.

A must see for ALL Zombie film fans.
3
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
AWESOME!!
4
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
Every scene is "QUOTABLE"... I think
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I prefer STAR WARS to A NEW HOPE, Since HAN SHOOTS First in STAR WARS
6
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Flawless timing and new dimensions of originality concepts launches this highly amusing SciFi Epic, which is none the less grounded in humanity.

I just found this a true joy, and hope some agree
8
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
9
After Hours 1985,  R)
10
Mallrats 1995,  R)
11
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Brilliantly funny!
12
Top Secret! 1984,  PG)
Top Secret!
Just Friggin' HYSTERICAL!
13
Trailer Park Boys: The Movie 2006,  R)
Trailer Park Boys: The Movie
a MUST see film.

It makes me want to move to a Trailer park in Canada.
14
Full Metal Jacket 1987,  R)
15
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
16
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
17
Yojimbo 1961,  Unrated)
18
WarGames (War Games) 1983,  PG)
WarGames (War Games)
The First hacker movie, and seldom equaled.
If you haven't seen it you should. If not for the sheer enjoyment of a classic 80's Film, then for the history of pre-HTML WWW computing. Yes it's the internet, but ,.. not quite the same as now.

"Strange Game. The only way to win, is not to play"
19
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
As Brilliant as this film is, it is even with the funniest drunken commentary on the DVD.
20
The Warriors 1979,  R)
21
Demolition Man 1993,  R)
22
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
A documentary (like COPS) but follows a Hitman/Pyscho. Very biting satire.
23
Pumping Iron 1976,  PG)
24
Henry V 1989,  PG-13)
25
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
I loved the original, and am glad this one didn't go the way of Omega man.
It doesn't follow the original novella but I still found it enjoyable.
26
Babettes Gćstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
27
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
INspired me to go to Amsterdam, LOVELY just LOVELY
28
Clerks 1994,  R)
29
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
Such a sad yet amazing film.
30
Brazil 1985,  R)
31
The Howling 1981,  R)
32
Time Bandits 1981,  PG)
33
Idiocracy 2006,  R)
Idiocracy
a MUST see film!

So funny, yet frightening if you think about it, SO NEVER THINK ABOUT it.

thumbs high, for the concept alone
34
Erik The Viking 1989,  PG-13)
Erik The Viking
Very funny and poses the question "how deep is the ocean?"
Inside joke for those that have enjoyed this flick XP
35
Assault on Precinct 13 1976,  R)
36
The Endless Summer 2 - The Journey Continues 1994,  PG)
37
The Endless Summer 1966,  G)
38
George Lucas in Love 1999,  Unrated)
39
Mother's Day 1980,  R)
Mother's Day
A Brilliant commentary on the effects of the Media upon the public, and the virtues and morals separated from ideal by realites of the contradiction of and Urban environment by those of a more Rural environment.

This film may not be seen as perfect by the common uneducated masses upon first experiencing , but with repeated viewings and stringent note taking, true enlightenment can occur.
Getting in touch with ones inner Cro-magnon may not be the intended result, but the awareness of ones own true existence may require time and open/frank discussions with those closest to the view (if not in mutual experices then at least location).
Kudos (and Reese's Peanut Butter Cups) to the entire cast and crew for creating such a masterpiece.
\m/(>.<)\m/
40
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
41
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
42
Shakes the Clown 1992,  R)
Shakes the Clown
Worth seeing for th e concept alone.

And the WORLD NEEDS more clown porn,.. MRs. Brady
43
Superbad 2007,  R)
Superbad
With current events so over bearing today, so much tragedy so much loss, it's WONDERFUL that a care free film like this has reserected the human spirit with pure joy,.. and alcohol,... and drawlings of male genitals.
A must see for all those over the physical age of 16, yet under the mental age of the uber friday/saturday night JAM Parties.
44
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
I want a Pooka too
45
Weirdsville 2007,  R)
46
Night of the Demons II 1994,  R)
Night of the Demons II
I love the avenging Nun/demon-fighter. ROFL
47
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai
This film is hypnotic and just fully engrossing.

Worth seeing AND re-seeing
48
Curse of the Demon 1958,  Unrated)
Curse of the Demon
So freaky, and yet, most of the special effects are from paper or acting.
49
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
WOW! Just WOW!
It has inspired so many films and . just WOW!
50
Surf Ninjas 1993,  PG)
Surf Ninjas
This isn't one of those films you "just go see". NO! It requires prep work,... and drugs,.. and beverages that contain large quantities of alcohol and may (or may not) have mist flowing from them).
51
Raising Arizona 1987,  PG-13)
52
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
So FUnny, best when under the influence
53
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Not so much a film to just sit back and enjoy, as this is a guide for life. For the Dude Abides,.. man.
54
Matinee 1993,  PG)
55
Fairy Tale - A True Story 1997,  PG)
56
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
57
The 13th Warrior 1999,  R)
58
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
The Last Man on Earth
Inspired George A Romero to make NIGHT OF THE LIVING DEAD!
59
Night of the Living Dead 1968,  R)
60
The Return of the Living Dead 1985,  R)
61
Dawn of the Dead 2004,  R)
62
Dawn of the Dead 1978,  R)
63
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
64
Taxi Driver 1976,  R)
65
Hudson Hawk 1991,  R)
66
Die Hard 1988,  R)
67
Sin City 2005,  R)
68
Armageddon 1998,  PG-13)
69
Click 2006,  PG-13)
70
True Romance 1993,  R)
71
The Dead Zone 1983,  R)
72
The Deer Hunter 1978,  R)
73
Grindhouse: Planet Terror ,  R)
74
Reservoir Dogs 1992,  R)
75
Jackie Brown 1997,  R)
76
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
77
The Mist 2007,  R)
78
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
Directed and Written by Lil' Stevie King and Music by Ac/Dc

How can you NOT see it? Really? How can you? I'm just disappointed in your behavouir.
79
Reign of Fire 2002,  PG-13)
80
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
81
The Blues Brothers 1980,  R)
82
The Thing 1982,  R)
83
The Evil Dead 1981,  R)
84
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 1966,  Unrated)
85
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
The Thing from Another World
Timeless classic that hold up well over time.

A must see for all (IMHO)

Even there was loving remake, this film is tough to equal. Just directed and edited to perfection.
86
Dark Star 1974,  G)
87
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
I Loved this move and can't understand how it tanked. Capt Nemo Rocked, all the kewl SteamPunk Gear was Awesome and SEAN CONNERY!
88
The Matrix 1999,  R)
89
Garden State 2004,  R)
90
Team America - World Police 2004,  R)
91
GoodFellas 1990,  R)
92
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
93
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
A Wonderful SLice of Life, and fun to play Spot the future Celeb to. Can you Fine Rene Zellwieger? She IS In it
94
Dogma 1999,  R)
95
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
96
Stand by Me 1986,  R)
97
Donnie Darko 2001,  R)
98
Gladiator 2000,  R)
99
Fight Club 1999,  R)
100
City Slickers 1991,  PG-13)
101
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
102
It Happened One Night 1934,  Unrated)
103
Star Wars: Holiday Special 1978,  Unrated)
Star Wars: Holiday Special
OMG! OMG! OMG!
I want to own this DVD!
When can I buy it Mr. G. Lucas?

*cricket*(tumble weed rolls past) *cricket*

Hello? Mr. Lucas?
104
Biloxi Blues 1988,  PG-13)
105
Hawk the Slayer 1981,  PG)
Hawk the Slayer
Now This is the Kind of Total GARBAGe everyone can appreciate.

Back when Fantasy film got NO budgets,.. but tried anywho.

LOVE It (gold Clap) Just LOVE IT
106
Kung Fu Panda 2008,  PG)
107
Casablanca 1942,  PG)
108
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
109
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
110
The Godfather 1972,  R)
111
The Godfather, Part II 1974,  R)
112
The Sting 1973,  PG)
113
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
114
Rocky 1976,  PG)
115
Gandhi 1982,  PG)
116
Chariots of Fire 1981,  PG)
117
Amadeus 1984,  PG)
118
Schindler's List 1993,  R)
119
Braveheart 1995,  R)
120
Shakespeare in Love 1998,  R)
121
Citizen Kane 1941,  PG)
122
The Wizard of Oz 1939,  G)
123
City Lights 1931,  G)
124
Psycho 1960,  R)
125
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
126
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
127
It's a Wonderful Life 1946,  G)
128
Chinatown 1974,  R)
129
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
130
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
131
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
132
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
133
The Maltese Falcon 1941,  PG)
134
Groundhog Day 1993,  PG)
135
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
136
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
137
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Awesome Dark Comdey. Slim Pickens rides the bomb like few others could.
138
Young Frankenstein 1974,  PG)
139
Platoon 1986,  R)
140
Blade Runner 1982,  R)
141
The Shining 1980,  R)
142
The Man in the White Suit 1951,  Unrated)
143
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
144
Le Roi de coeur (King Of Hearts) 1966,  Unrated)
145
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
I just love this classic film.
146
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
147
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
148
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
149
Highlander 1986,  R)
150
Saving Private Ryan 1998,  R)
151
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
Google Goggle, Google Goggle. One of us. One of us.
152
American Graffiti 1973,  PG)
153
Duck Soup 1933,  Unrated)
154
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
155
Easy Rider 1969,  R)
156
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
This documentary holds up better over time then the film it is studying.
157
The Ladykillers 1955,  Unrated)
158
The Lavender Hill Mob 1951,  Unrated)
159
Weird Science 1985,  PG-13)
160
Better Off Dead 1985,  PG)
161
The Great Escape 1963,  Unrated)
162
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
163
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
164
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
165
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
166
Kingpin 1996,  PG-13)
167
Frailty 2002,  R)
168
Caddyshack 1980,  R)
169
The Last Starfighter 1984,  PG)
170
My Science Project 1985,  PG)
171
Galaxy Quest 1999,  PG)
172
Jaws 1975,  PG)
173
The Jerk 1979,  R)
174
Lost In Translation 2003,  R)
175
Soldier 1998,  R)
176
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
177
Labyrinth 1986,  PG)
178
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
179
Night of the Living Dead 1990,  R)
180
Navy Seals 1990,  R)
181
Dragonheart 1986,  PG-13)
182
The Scorpion King 2002,  PG-13)
183
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
184
Radiohead: Meeting People Is Easy 1999,  Unrated)
185
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
186
R2-D2: Beneath the Dome 2001,  Unrated)
187
Delicatessen 1991,  R)
188
Romancing the Stone 1984,  PG)
189
Diner 1982,  R)
190
One Crazy Summer 1986,  PG)
191
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
192
The Wolf Man 1941,  Unrated)
193
The Craft 1996,  R)
194
Bubble Boy 2001,  PG-13)
195
Chocolat 2000,  PG-13)
196
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
197
Three Amigos! 1986,  PG)
198
Underworld 2003,  R)
199
Stephen King's It 1990,  Unrated)
200
BASEketball 1998,  R)
201
Pleasantville 1998,  PG-13)
202
Raging Bull 1980,  R)
203
Red Dawn 1984,  PG-13)
204
Repo Man 1984,  R)
Repo Man
Strange yet wonderful. This film is just a rollercoaster for the mind.
Sprinkled with early Punk music, this film is just a gem. Funny yet thoughtful yet whimsical.

It's just one of those films you have to own a copy of so you can watch it again and again, discovering new treasures.
205
Back to the Future 1985,  PG)
206
Léon (The Professional) 1994,  R)
207
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
208
Innocent Blood 1992,  R)
Innocent Blood
So Original and wonderful. (gold Clap)
Words fail me, just a completely original vampire concept, and the Organized crime element is just genius
209
Real Genius 1985,  PG)
210
Naked Lunch 1991,  R)
211
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
212
Wedding Daze 2007,  R)
Wedding Daze
I thought this film started a bit slow, but by the time the cops show up I was laughing out loud.

A film with realistic quirkiness (unlike Juno,.. what was with moving the chair an rug to the guys front yard?) and very amusing (and I still hate clowns)
213
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
214
Office Space 1999,  R)
215
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
216
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Pre 9/11 this would have smashed the Matrix. Well written and acted, just bad time for release. Imagine the Matrix with a talented star, but a slightly lower budget.

REALLY Worth hunting for.
217
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
When you love someone really love someone, well then see this film with them.
218
The Monster Squad 1987,  PG-13)
The Monster Squad
Classic,I just watched it again, and still love this modern-ish Classic
219
The Happening 2008,  R)
The Happening
I LOVE Apocalypse movies, and maybe all the bad reviews gave my zero expectations, but I think it is the 3rd best M.Night ShamaLamaDingDong Film.
It has scenes/shots that just haunt you, incredible.
220
The Great Santini 1979,  PG)
221
Pulp Fiction 1994,  R)
222
Carrie 1976,  R)
223
Over the Edge 1979,  PG)
224
Diary of the Dead 2007,  R)
Diary of the Dead
It's Romero if you like his films, you'll like this one, I did.

and you can here some of his friends (W00T!)

Stephen King ... Newsreader (voice)

Simon Pegg ... Newsreader (voice)

Quentin Tarantino ... Newsreader (voice)

Guillermo del Toro ... Newsreader (voice)

George A. Romero ... Police Chief (uncredited)
225
The Princess Bride 1987,  PG)
226
Best in Show 2000,  PG-13)
227
This Is Spinal Tap 1984,  R)
228
Waiting for Guffman 1997,  R)
229
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
Much like 'The Godfather part II" this is even better then the orignal.
230
Year One 2009,  PG-13)
231
Super High Me 2007,  R)
232
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
233
Freebird 2008,  Unrated)
Freebird
One of those films that is a real surprise. Funny, and it makes you feel good, as well as introduces you (me anyway) to different cultures.
234
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
Just a Funny feel good adventure, worth seeing
235
Lesbian Vampire Killers 2008,  R)
Lesbian Vampire Killers
Very funny film. Very worth watching. XD
236
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
a MUST see

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments