My Favorite Movies


  weeble55's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
absolutely brilliant!!! couldnt stop watching!! is really long film but you just get ingrossed in the story and forget about how long it is!! amazing acting
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
The Usual Suspects 1995,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
5
American History X 1998,  R)
6
The Silence of the Lambs 1991,  R)
7
Gladiator 2000,  R)
8
The Green Mile 1999,  R)
9
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
American Beauty 1999,  R)
12
The Shining 1980,  R)
13
Scarface 1983,  R)
Scarface
Quality film!!!
14
Toy Story 1995,  G)
15
The Departed 2006,  R)
The Departed
Absolutely brilliant!! great acting!! jack nicholson is still superb even di caprio was good!! so many great actors in this film. scorsese is an amazing director!!
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
17
The Terminator 1984,  R)
18
The Godfather 1972,  R)
19
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
This film was excellent, really lived up to the Hannibal suite of films!! Rhys Evans is fantastic as a Nazi war criminal!! nice and sick and gorey if you like that stuff too!! really explains why hannibal is so messed up!!
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
The Godfather, Part II 1974,  R)
23
The Godfather, Part III 1990,  R)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
Cape Fear 1991,  R)
26
Reservoir Dogs 1992,  R)
27
The Italian Job 2003,  PG-13)
28
Sin City 2005,  R)
29
Rocky 1976,  PG)
30
Rocky II 1979,  PG)
31
Enemy of the State 1998,  R)
32
Predator 1987,  R)
33
Rocky III 1982,  PG)
34
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
35
Bad Boys 1995,  R)
36
Bad Boys II 2003,  R)
37
The Waterboy 1998,  PG-13)
38
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
39
Little Nicky 2000,  PG-13)
40
Big Daddy 1999,  PG-13)
41
American Psycho 2000,  R)
42
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
43
The Whole Nine Yards 2000,  R)
44
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
45
Die Hard 1988,  R)
46
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
47
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
48
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
49
Pitch Black 2000,  R)
50
XXX 2002,  PG-13)
51
Watership Down 1978,  PG)
52
Pulp Fiction 1994,  R)
53
Wedding Crashers 2005,  R)
54
Shrek 2001,  PG)
55
Pretty Woman 1990,  R)
56
Grease 1978,  PG)
57
Donnie Darko 2001,  R)
58
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
59
Lucky Number Slevin 2006,  R)
60
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
really good film!! Christain Bale and hugh jackman were great in this!! definitely recommend it!!
61
Taken 2008,  PG-13)
Taken
great film really enjoyed it!!!
62
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
63
Labyrinth 1986,  PG)
64
Casino 1995,  R)
65
Seven (Se7en) 1995,  R)
66
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
67
GoodFellas 1990,  R)
68
Minority Report 2002,  PG-13)
69
Mystic River 2003,  R)
70
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
very funny movie!! simon pegg was great again!! so many actors in this!! its silly but i liked it!! some amusing action towards the end
71
Click 2006,  PG-13)
Click
really good movie, very funny but very as well, i cried!! what a girl hey??
72
High Fidelity 2000,  R)
73
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
74
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
very good movie! seen it twice now with different endings it has slightly more depressing ending on DVD! definitely worth a watch though!
75
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
excellent film, really realistic!! not sure about everyone risking their lives coz a poor mum in american might get upset!! but i really enjoyed it anyhow!! loads of actors in it including vin diesel which was a bit surprising
76
The Fifth Element 1997,  PG-13)
77
Léon (The Professional) 1994,  R)
78
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
79
Kingpin 1996,  PG-13)
80
Big 1988,  PG)
81
American Pie 1999,  R)
82
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
good film, especially with the russian language in it! bit gruesome in places but not a bad thing!! didnt need to see so much of his ass!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments