My Favorite Movies
| webless9999's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 2 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957, Unrated) |
|
| 3 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 4 |
The Letter 1940, Unrated) |
|
| 5 |
Out of the Past 1947, Unrated) |
|
| 6 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 7 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 8 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 9 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 10 |
To Have and Have Not 1944, Unrated) |
|
| 11 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 12 |
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931, Unrated) |
|
| 13 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 14 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 15 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 16 |
The Man Who Knew Too Much 1956, PG) |
|
| 17 |
I Walked With a Zombie 1943, PG) |
|
| 18 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bęte) 1946, Unrated) |
|
| 19 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 20 |
Sleuth 1972, PG) |
|
| 21 |
Sorry, Wrong Number 1948, Unrated) |
|
| 22 |
Alice in Wonderland 1951, G) |
|
| 23 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 24 |
Shadow of a Doubt 1943, PG) |
|
| 25 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 26 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 27 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 28 |
Marnie 1964, PG) |
|
| 29 |
Dracula 1931, Unrated) |
|
| 30 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 31 |
Grand Hotel 1932, Unrated) |
|
| 32 |
Captains Courageous 1937, PG) |
|
| 33 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 34 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 35 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 36 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 37 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 38 |
Lust for Life 1956, Unrated) |
|
| 39 |
The Picture of Dorian Gray 1945, Unrated) |
|
| 40 |
The Body Snatcher 1945, Unrated) |
|
| 41 |
A Place in the Sun 1951, Unrated) |
|
| 42 |
Cat on a Hot Tin Roof 1958, Unrated) |
|
| 43 |
Lassie Come Home 1943, G) |
|
| 44 |
Intermezzo 1939, Unrated) |
|
| 45 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 46 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 47 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 48 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 49 |
On Her Majesty's Secret Service 1969, PG) |
|
| 50 |
The Spy Who Loved Me 1977, PG) |
|
| 51 |
For Your Eyes Only 1981, PG) |
|
| 52 |
Lover Come Back 1961, Unrated) |
|
| 53 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 54 |
The Brave Little Toaster 1987, G) |
|
| 55 |
Eyes Without a Face 2004, Unrated) |
|
| 56 |
The Women 1939, Unrated) |
|
| 57 |
Marie Antoinette 1938, Unrated) |
|
| 58 |
Spellbound 1945, Unrated) |
|
| 59 |
Johnny Guitar 1954, PG) |
|
| 60 |
Rope 1948, PG) |
|
| 61 |
Play Misty for Me 1971, R) |
|
| 62 |
The Beguiled 1971, R) |
|
| 63 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 64 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 65 |
Missing 1982, PG) |
|
| 66 |
The Paradine Case 1947, Unrated) |
|
| 67 |
The Desperate Hours 1955, Unrated) |
|
| 68 |
The Barefoot Contessa 1954, Unrated) |
|
| 69 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 70 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 71 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 72 |
Final Fantasy X-2 2003, Unrated) |
|
| 73 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 74 |
The Purple Rose of Cairo 1985, PG) |
|
| 75 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 76 |
Carnival of Souls 1962, R) |
|
| 77 |
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961, Unrated) |
|
| 78 |
West of Zanzibar 1928, Unrated) |
|
| 79 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 80 |
The Old Dark House 1932, Unrated) |
|
| 81 |
Psycho 1960, R) |
|
| 82 |
The Thin Man 1934, Unrated) |
|
| 83 |
The Enchanted Cottage 1945, Unrated) |
|
| 84 |
Batman: The Movie 1966, PG) |
|
| 85 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 86 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 87 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 88 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 89 |
Pillow Talk 1959, Unrated) |
|
| 90 |
Mutiny on the Bounty 1935, Unrated) |
|
| 91 |
Angels with Dirty Faces 1938, Unrated) |
|
| 92 |
Dodsworth 1936, Unrated) |
|
| 93 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 94 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 95 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 96 |
The Unknown 1927, Unrated) |
|
| 97 |
Shenandoah 1965, Unrated) |
|
| 98 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 99 |
Ninotchka 1939, R) |
|
| 100 |
Harold Lloyd Collection II 2005, Unrated) |
|
| 101 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 102 |
Radio Days 1987, PG) |
|
| 103 |
Marty 1955, Unrated) |
|
| 104 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 105 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 106 |
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948, Unrated) |
|
| 107 |
Jezebel 1938, Unrated) |
|
| 108 |
The Shop Around the Corner 1940, Unrated) |
|
| 109 |
Mr. Skeffington 1944, Unrated) |
|
| 110 |
The Bells of St. Mary's 1945, Unrated) |
|
| 111 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 112 |
Odd Man Out 1947, Unrated) |
|
| 113 |
Written on the Wind 1956, Unrated) |
|
| 114 |
Baby Face 1933, Unrated) |
|
| 115 |
Operation Petticoat 1959, Unrated) |
|
| 116 |
The 39 Steps 1935, PG) |
|
| 117 |
The Man Who Came to Dinner 1941, Unrated) |
|
| 118 |
The Misfits 1961, Unrated) |
|
| 119 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |
|
| 120 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 121 |
Father Goose 1964, Unrated) |
|
| 122 |
My Favorite Wife 1940, Unrated) |
|
| 123 |
From Here to Eternity 1953, Unrated) |
|
| 124 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 125 |
Kiss Me Deadly 1955, Unrated) |
|
| 126 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 127 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 128 |
Dark Passage 1947, Unrated) |
|
| 129 |
Vivacious Lady 1938, Unrated) |
|
| 130 |
Hamlet 1948, Unrated) |
|
| 131 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 132 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965, Unrated) |
|
| 133 |
The Innocents 1961, Unrated) |
|
| 134 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 135 |
The Adventures of Tom Sawyer 1938, Unrated) |
|
| 136 |
In the Good Old Summertime 1949, Unrated) |
|
| 137 |
Bonjour Tristesse 1958, Unrated) |
|
| 138 |
A Shot in the Dark 1964, PG) |
|
| 139 |
The Seventh Victim 1943, Unrated) |
|
| 140 |
The Trouble With Harry 1955, PG) |
|
| 141 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 142 |
Christmas in Connecticut 1945, G) |
|
| 143 |
Saturday Night And Sunday Morning 1961, Unrated) |
|
| 144 |
Camille 1936, Unrated) |
|
| 145 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 146 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 147 |
A Star Is Born 1954, PG) |
|
| 148 |
And Then There Were None 1945, Unrated) |
|
| 149 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 150 |
Bright Eyes 1934, PG) |
|
| 151 |
Cover Girl 1944, Unrated) |
|
| 152 |
The Long, Hot Summer 1958, Unrated) |
|
| 153 |
Pat and Mike 1952, Unrated) |
|
| 154 |
A Face in the Crowd 1957, Unrated) |
|
| 155 |
The Heiress 1949, Unrated) |
|
| 156 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 157 |
The Snake Pit 1948, Unrated) |
|
| 158 |
You Can't Take It with You 1938, Unrated) |
|
| 159 |
Only Angels Have Wings 1939, Unrated) |
|
| 160 |
The Public Enemy 1931, Unrated) |
|
| 161 |
One, Two, Three 1961, Unrated) |
|
| 162 |
Genevieve 1953, Unrated) |
|
| 163 |
Follow the Fleet 1936, Unrated) |
|
| 164 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 165 |
Andy Hardy Meets Debutante 1940, Unrated) |
|
| 166 |
Holiday 1930, PG-13) |
|
| 167 |
Murder, My Sweet 1944, Unrated) |
|
| 168 |
Heidi 1937, G) |
|
| 169 |
The Spiral Staircase 1946, Unrated) |
|
| 170 |
Cat People 1942, R) |
|
| 171 |
The Curse of the Cat People 1944, Unrated) |
|
| 172 |
The Leopard Man 1943, PG) |
|
| 173 |
The Clock (Under the Clock) 1945, Unrated) |
|
| 174 |
Mad Love 1935, Unrated) |
|
| 175 |
High Sierra 1941, Unrated) |
|
| 176 |
The Gay Divorcee 1934, Unrated) |
|
| 177 |
Shall We Dance 1937, Unrated) |
|
| 178 |
The Awful Truth 1937, Unrated) |
|
| 179 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 180 |
An American in Paris 1951, G) |
|
| 181 |
Seven Brides for Seven Brothers 1954, G) |
|
| 182 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 183 |
Nightmare Alley 1947, Unrated) |
|
| 184 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 185 |
I Married a Witch 1942, PG) |
|
| 186 |
Blithe Spirit 1945, Unrated) |
|
| 187 |
Foreign Correspondent 1940, Unrated) |
|
| 188 |
Alice Adams 1935, Unrated) |
|
| 189 |
Charade 1963, G) |
|
| 190 |
Stalag 17 1953, Unrated) |
|
| 191 |
Captain Blood 1935, Unrated) |
|
| 192 |
Topper 1937, G) |
|
| 193 |
Separate Tables 1958, Unrated) |
|
| 194 |
Jesse James 1939, Unrated) |
|
| 195 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 196 |
Yankee Doodle Dandy 1942, G) |
|
| 197 |
San Francisco 1936, Unrated) |
|
| 198 |
Suddenly, Last Summer 1960, Unrated) |
|
| 199 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 200 |
Mogambo 1953, Unrated) |
|
| 201 |
Teacher's Pet 1958, Unrated) |
|
| 202 |
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941, Unrated) |
|
| 203 |
M 1931, Unrated) |
|
| 204 |
Mark of the Vampire 1935, G) |
|
| 205 |
Tarzan the Ape Man 1932, Unrated) |
|
| 206 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 207 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 208 |
Saboteur 1942, PG) |
|
| 209 |
The Private Lives of Elizabeth and Essex 1939, Unrated) |
|
| 210 |
Since You Went Away 1944, Unrated) |
|
| 211 |
Bus Stop 1956, Unrated) |
|
| 212 |
The Haunting 1963, G) |
|
| 213 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 214 |
Journey Into Fear 1942, Unrated) |
|
| 215 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 216 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 217 |
Elmer Gantry 1960, Unrated) |
|
| 218 |
Mr. Hobbs Takes a Vacation 1962, G) |
|
| 219 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 220 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 221 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 222 |
Sahara 1943, Unrated) |
|
| 223 |
Seven Faces of Dr. Lao 1964, Unrated) |
|
| 224 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 225 |
Wings 1927, PG-13) |
|
| 226 |
Speedy 1928, Unrated) |
|
| 227 |
The Toll of the Sea 1922, Unrated) |
|
| 228 |
It 1927, Unrated) |
|
| 229 |
The Immigrant (A Modern Columbus) (Broke) (Hello U.S.A.) (The New World) 1917, Unrated) |
|
| 230 |
Blackmail 1929, Unrated) |
|
| 231 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 232 |
Holiday Affair 1949, G) |
|
| 233 |
The Kid 1921, Unrated) |
|
| 234 |
This Sporting Life 1963, Unrated) |
|
| 235 |
The Pride of the Yankees 1942, Unrated) |
|
| 236 |
Hondo 1953, Unrated) |
|
| 237 |
Escape (When the Door Opened) 1940, Unrated) |
|
| 238 |
Fury 1936, Unrated) |
|
| 239 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 240 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 241 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 242 |
Kim 1951, G) |
|
| 243 |
The Best Man 1964, Unrated) |
|
| 244 |
The Secret Garden 1949, G) |
|
| 245 |
The Night of the Iguana 1964, Unrated) |
|
| 246 |
Anchors Aweigh 1945, Unrated) |
|
| 247 |
The Absent-Minded Professor 1961, G) |
|
| 248 |
A Child Is Waiting 1963, Unrated) |
|
| 249 |
The Window 1949, Unrated) |
|
| 250 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 251 |
Winchester '73 1950, Unrated) |
|
| 252 |
Airport 1970, G) |
|
| 253 |
Saratoga 1937, Unrated) |
|
| 254 |
The Naked City 1948, Unrated) |
|
| 255 |
Cul-de-Sac 1966, Unrated) |
|
| 256 |
The Unforgiven 1960, Unrated) |
|
| 257 |
The Shootist 1976, PG) |
|
| 258 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 259 |
Hold Your Man 1933, Unrated) |
|
| 260 |
Young at Heart 1954, PG) |
|
| 261 |
Autumn Leaves 1956, Unrated) |
|
| 262 |
Taxi! 1932, Unrated) |
|
| 263 |
'Till We Meet Again 1940, Unrated) |
|
| 264 |
Heaven Knows Mr. Allison 1957, Unrated) |
|
| 265 |
The Petrified Forest 1936, Unrated) |
|
| 266 |
Judgment at Nuremberg 1961, Unrated) |
|
| 267 |
The Children's Hour 1961, Unrated) |
|
| 268 |
The Rat Race 1960, PG) |
|
| 269 |
Von Ryan's Express 1965, PG) |
|
| 270 |
Easter Parade 1948, Unrated) |
|
| 271 |
Red-Headed Woman 1932, PG-13) |
|
| 272 |
Ecstasy (Ekstase) (Rhapsody of Love) (Symphony of Love) 1940, R) |
|
| 273 |
Macbeth 1948, Unrated) |
|
| 274 |
42nd Street 1933, Unrated) |
|
| 275 |
The Bride Came C.O.D. 1941, Unrated) |
|
| 276 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 277 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 278 |
They Shoot Horses, Don't They? 1969, PG) |
|
| 279 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 280 |
Adam Had Four Sons 1941, Unrated) |
|
| 281 |
Julius Caesar 1953, Unrated) |
|
| 282 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 283 |
Ladies in Retirement 1941, Unrated) |
|
| 284 |
The Court Jester 1956, Unrated) |
|
| 285 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |
|
| 286 |
Act of Violence 1949, Unrated) |
|
| 287 |
The Sea Hawk 1924, Unrated) |
|
| 288 |
The Glass Bottom Boat 1966, Unrated) |
|
| 289 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 290 |
The Defiant Ones 1958, Unrated) |
|
| 291 |
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956, Unrated) |
|
| 292 |
I love Lucy 1953, G) |
|
| 293 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 294 |
Mrs. Miniver 1942, Unrated) |
|
| 295 |
Northwest Passage 1940, Unrated) |
|
| 296 |
Anatomy of a Murder 1959, G) |
|
| 297 |
Mr. Deeds Goes to Town 1936, Unrated) |
|
| 298 |
Death on the Nile 1978, PG) |
|
| 299 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 300 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 301 |
Bluebeard's Eighth Wife 1938, Unrated) |
|
| 302 |
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951, Unrated) |
|
| 303 |
The Search 1948, Unrated) |
|
| 304 |
The Man with the Golden Arm 1955, Unrated) |
|
| 305 |
Blue Steel (An Innocent Man) 1934, Unrated) |
|
| 306 |
Tomorrow Is Forever 1946, PG) |
|
| 307 |
Holiday Inn 1942, Unrated) |
|
| 308 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 309 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 310 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 311 |
The Phantom of the Opera 1990, Unrated) |
|
| 312 |
The Yellow Rolls-Royce 1964, Unrated) |
|
| 313 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982, R) |
|
| 314 |
Lonely are the Brave 1962, Unrated) |
|
| 315 |
North to Alaska 1960, Unrated) |
|
| 316 |
Love Crazy 1941, Unrated) |
|
| 317 |
The Kennel Murder Case 1933, Unrated) |
|
| 318 |
Arabesque 1966, PG) |
|
| 319 |
King Solomon's Mines 1950, Unrated) |
|
| 320 |
All My Sons 1948, Unrated) |
|
| 321 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 322 |
The Fortune Cookie 1966, Unrated) |
|
| 323 |
Le Roi de coeur (King Of Hearts) 1966, Unrated) |
|
| 324 |
National Velvet 2000, G) |
|
| 325 |
Bachelor Mother 1939, G) |
|
| 326 |
Bad Day at Black Rock 1955, Unrated) |
|
| 327 |
I Never Sang for My Father 1970, PG) |
|
| 328 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 329 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 330 |
Winter Meeting 1948, Unrated) |
|
| 331 |
A Patch of Blue 1965, Unrated) |
|
| 332 |
The Party 1968, PG) |
|
| 333 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 334 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 335 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 336 |
Quo Vadis 1951, Unrated) |
|
| 337 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 338 |
The Most Dangerous Game 1932, Unrated) |
|
| 339 |
Detour 1945, Unrated) |
|
| 340 |
A Woman of Paris 1923, Unrated) |
|
| 341 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 342 |
Alfie 1966, PG) |
|
| 343 |
Too Many Husbands 1940, G) |
|
| 344 |
The Unsuspected 1947, G) |
|
| 345 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 346 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 347 |
Run for the Sun 1956, Unrated) |
|
| 348 |
They Won't Forget 1937, Unrated) |
|
| 349 |
Designing Woman 1957, Unrated) |
|
| 350 |
It's Always Fair Weather 1955, Unrated) |
|
| 351 |
Summer Stock 1950, Unrated) |
|
| 352 |
For Me And My Gal 1942, Unrated) |
|
| 353 |
Stranger on the Third Floor 1940, Unrated) |
|
| 354 |
Holiday 1938, Unrated) |
|
| 355 |
All Through the Night 1941, Unrated) |
|
| 356 |
Hush Hush Sweet Charlotte 2005, Unrated) |
|
| 357 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 358 |
On the Beach 1959, Unrated) |
|
| 359 |
I See a Dark Stranger (The Adventuress) 1946, Unrated) |
|
| 360 |
The Mask of Dimitrios 1944, Unrated) |
|
| 361 |
Yours, Mine and Ours 1968, Unrated) |
|
| 362 |
The Flight of the Phoenix 1965, Unrated) |
|
| 363 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 364 |
Callaway Went Thataway (The Star Said No) 1951, Unrated) |
|
| 365 |
He Walked by Night 1948, Unrated) |
|
| 366 |
Le Procčs (The Trial) 1963, Unrated) |
|
| 367 |
The Enemy Below 1957, Unrated) |
|
| 368 |
Boys' Night Out 1962, Unrated) |
|
| 369 |
Sweet Smell of Success 1957, Unrated) |
|
| 370 |
The Americanization of Emily 1964, Unrated) |
|
| 371 |
Age of Consent 1969, R) |
|
| 372 |
Strangers When We Meet 1960, Unrated) |
|
| 373 |
None But the Lonely Heart 1944, Unrated) |
|
| 374 |
Last Order: Final Fantasy VII 2005, Unrated) |
|
| 375 |
Golden Salamander 1950, PG) |
|
| 376 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 377 |
The Devil-Doll 1936, Unrated) |
|
| 378 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 379 |
Ben-Hur: A Tale of the Christ 1926, Unrated) |
|
| 380 |
Boom Town 1940, Unrated) |
|
| 381 |
Junior Bonner 1972, PG) |
|
| 382 |
Samson and Delilah 1949, Unrated) |
|
| 383 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 384 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 385 |
Invasion of the Body Snatchers 1956, PG) |
|
| 386 |
Trapeze 1956, Unrated) |
|
| 387 |
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997, Unrated) |
|
| 388 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 389 |
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968, Unrated) |
|
| 390 |
Curse of the Demon 1958, Unrated) |
|
| 391 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 392 |
Here Comes Mr. Jordan 1941, Unrated) |
|
| 393 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 394 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 395 |
It's a Wonderful World 1939, Unrated) |
|
| 396 |
To Be or Not to Be 1942, PG) |





































































































































































































































































































































































matricialynnicus posted 3 years ago
Interesting movie list. About half the films I've seen, I absolutely adored, and the other half couldn't stand. lol