My Favorite Movies


  weamy42's Rating My Rating
1
The Thin Man 1934,  Unrated)
2
Toy Story 1995,  G)
3
Oscar 1991,  PG)
4
Radioland Murders 1994,  PG)
5
Lilo & Stitch 2003,  G)
6
A Pyromaniac's Love Story 1995,  PG)
A Pyromaniac's Love Story
This movie is bizarre but amazingly funny. I would not suggest you watch it you like uncomplicated love stories.
7
Undercover Blues 1993,  PG-13)
8
She's All That 1999,  PG-13)
9
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
10
The Court Jester 1956,  Unrated)
11
The Trouble with Angels 1966,  PG)
12
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
This movie is an interesting play on chaos theory.
13
Jonah - A VeggieTales Movie 2002,  G)
14
Sneakers 1992,  PG-13)
15
Support Your Local Sheriff 1969,  G)
16
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
17
High Heels and Low Lifes 2001,  R)
18
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
19
The Wind and the Lion 1975,  PG)
20
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
21
Zoolander 2001,  PG-13)
22
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
23
Muppet Treasure Island 1996,  G)
24
Serenity 2005,  PG-13)
25
We're No Angels 1955,  Unrated)
26
The Boondock Saints 2000,  R)
27
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
28
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
North by Northwest 1959,  Unrated)
31
Singin' in the Rain 1952,  G)
32
Pride and Prejudice ,  Unrated)
33
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
34
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005,  Unrated)
35
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
36
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) 1998,  R)
37
Vertigo 1958,  PG)
38
The Big Sleep 1946,  PG)
39
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
40
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments