My Favorite Movies


  wcema621's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
Blazing Saddles 1974,  R)
5
Young Frankenstein 1974,  PG)
6
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
7
The Animal 2001,  PG-13)
8
The Lake House 2006,  PG)
9
Independence Day 1996,  PG-13)
10
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
11
Die Another Day 2002,  PG-13)
12
Blade Runner 1982,  R)
13
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
14
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
15
Eraser 1996,  R)
16
The Muppet Movie 1979,  G)
17
Fantasia 2000 1999,  G)
18
48 HRS 1982,  R)
19
For Your Eyes Only 1981,  PG)
20
The Hills Have Eyes 2006,  R)
21
Race for Your Life, Charlie Brown 1977,  G)
22
Eyes Wide Shut 1999,  R)
23
Snake Eyes 1998,  R)
24
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
25
Angel Eyes 2001,  R)
26
Goldfinger 1964,  PG)
27
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
28
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
29
Spy Hard 1996,  PG-13)
30
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
31
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
32
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
33
The Emerald Forest 1985,  R)
34
Assault on Precinct 13 1976,  R)
35
It 1927,  Unrated)
36
Armageddon 1998,  PG-13)
37
The Negotiator 1998,  R)
38
Firefox 1982,  PG)
39
TRON 1982,  PG)
40
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
41
Die Hard 1988,  R)
42
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
43
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
44
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
45
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
46
Live and Let Die 1973,  PG)
47
Pulp Fiction 1994,  R)
48
Secret Window 2004,  PG-13)
49
Top Secret! 1984,  PG)
50
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
51
Airplane! 1980,  PG)
52
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
53
Office Space 1999,  R)
54
Lost in Space 1998,  PG-13)
55
Space Cowboys 2000,  PG-13)
56
Space Jam 1996,  PG)
57
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
58
2001 - A Space Travesty 2001,  R)
59
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
60
Dante's Peak 1997,  PG-13)
61
Volcano 1997,  PG-13)
62
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
63
The Black Hole 1979,  PG)
64
The Black Dahlia 2006,  R)
65
Battlestar Galactica 1978,  PG)
66
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
67
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
68
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
69
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
70
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
71
Star Trek Generations 1994,  PG)
72
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
73
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
74
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
75
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
76
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
77
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
78
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
80
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
81
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
82
A Christmas Story 1983,  PG)
83
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
84
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
85
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
86
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
87
A Christmas Carol 1999,  Unrated)
88
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
89
You've Got Mail 1998,  PG)
90
The Lost Boys 1987,  R)
91
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
92
Scarface 1932,  PG)
93
Scarface 1983,  R)
94
Without A Paddle 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments