Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wazzupyall's Rating My Rating
1
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
AWESOME
2
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
cars... i love cars
3
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
wasnt as good as the first but i love my cars
4
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
big tyres, loud exhausts. phat rides... what can i say, im easily impressed
5
He Got Game 1998,  R)
He Got Game
FANTASTIC
6
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
VERY IMPRESSIVE
7
Blade 1998,  R)
Blade
lov'em all
8
Blade II 2002,  R)
Blade II
love it
9
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
love the series
10
Juice 1992,  R)
Juice
WAS GOOD FOR ITS TIME
11
Above the Rim 1994,  R)
Above the Rim
I LOVE BASKETBALL MOVIES
12
Poetic Justice 1993,  R)
Poetic Justice
A GREAT FLICK TO WATCH WITH THE PARTNER
13
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
one of my favourites
14
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
i found it rather interesting but DONT watch the second one!
15
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
loved it
16
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
just as good as the first
17
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
cars, i love cars
18
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
i suggest you watch all three... theyre awesome
19
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
AWESOME
20
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
GREAT VIEWING
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
sequels are very really as good as the first... i found this one to be a little more drawn out.
24
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
funkn awesome
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
AWESOME
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
GREAT
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
what can i say? ....a huge star wars fan
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
CLASSIC
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
CLASSIC
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Blue Chips 1994,  PG-13)
Blue Chips
VERY GOOD
32
Passenger 57 1992,  R)
Passenger 57
VERY GOOD
33
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
just as great as the first
34
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
was awesome... pretty scary tho being based on a true story
35
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
loved it
36
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
still waithing on the third
37
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
loved it
38
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
jones... come on! it has to be fantastic
39
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
40
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
classic
41
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
classic
42
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
awesome
43
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
classic!
44
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
waithing for the third
45
Batman 1989,  PG-13)
Batman
lov'em all
46
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
47
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
that seen of her getting out the shower was enough for me
48
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
you cant fault jerry
49
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
you mean xmen:2
50
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
hell yeah watch it
51
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
again will smith
52
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
love the whole series
53
Jaws 1975,  PG)
Jaws
deffinately a classic too see
54
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
will smith fan, what else can i say
55
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
a classic
56
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
another remake....
fantastic and well, fantastic
57
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
you can never fault quenton tarantino
58
Saw II 2005,  R)
Saw II
it appealed to my more sinister side. i loved it
59
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
denzel... what else can i say
60
Hollow Man 2000,  R)
Hollow Man
twas ok
61
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
wasnt what i expacted but was good viewing
62
Con Air 1997,  R)
Con Air
go jerry, go jerry
63
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
not bad for a sequel to an original remake
64
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
val kilmer as batman... come on!!!
65
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
wasnt as good as xmen
66
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
wasnt one of nicks best
67
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
still waiting for the third installment
68
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
drama, action and a little bit of romance... what else can i say
69
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
now this was funny
70
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
adam sandler is always a blast.
71
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
big fan of will smith
72
Saw III 2006,  R)
73
Saw 2004,  R)
Saw
AWESOME
74
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
more humour than the original and it had the original 'paul crewe', burt reynolds, i loved it
75
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
brad pitt for the girls, angelina for the boys. action, action, action... its more like a spoof film.
76
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
VERY FUNNY
77
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
a classic in its own right
78
American Pie 1999,  R)
American Pie
ok but miss the sequels!
79
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
good, great
80
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
not as good as the others
81
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
TERRIFFIC
82
Training Day 2001,  R)
Training Day
funkn awesome
83
The Dark Crystal 1982,  PG)
84
Wolf 1994,  R)
85
Dangerous Minds 1995,  R)
86
American History X 1998,  R)
American History X
simply brilliant
87
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of my favourites
88
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
one of my favs
89
John Q 2001,  PG-13)
John Q
loved it
90
Any Given Sunday 1999,  R)
91
The Hurricane 1999,  R)
The Hurricane
loved evry minute
92
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
awesome
93
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
awesome
94
The Art of War 2000,  R)
95
Gang Related 1997,  R)
96
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
hmmmmm...... michelle.......
it was rather good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments