My Favorite Movies


  Waynanc's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Loved this. Loved watching the charaters I love in the book come to life. Could have been a little less rushed. Rob nailed Edward. As Kristen did Bella. Kellen Lutz was so funny as Emmett. Just like I pictured him. Can't wait for the sequels
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Loved it Loved it Loved it. The book simply came to lfe before your eyes.
3
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
A Christmas Eve tradition at our house. The story is so true. You don't know how important you are until you see yourself in the big picture.
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
A wonderful story of good vs. evil. These charaters love each other, would do anything for each other. And the good guys win in the end.
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I loved this. True Romance. I have seen it twice. Who could resist Mr. Darcy
6
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Fantastic as are all these movies. I loved it.
7
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
I loved this movie. It was a really good one to watch with your best friends like I did.
8
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Really fun lttle musical. A good chick flick. My friends and I enjoyed it.
9
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
My faovrite chick flick.
10
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
This my husband and my favorite romantic movie to watch together.
11
The Wizard of Oz 1939,  G)
12
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Loved Jimmy Stewart in this. Also Grace Kelly was perfect as his love interest

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments