My Favorite Movies


  waxhed's Rating My Rating
1
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno)
Classic
2
Code Name: Wolverine 1996,  R)
3
National Lampoon's TV: The Movie 2006,  R)
4
The Jetsons 1990,  G)
5
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
6
The Big Country 1958,  Unrated)
7
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
8
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
9
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
10
The Curse of the Mummy's Tomb 1965,  Unrated)
11
The Green Mile 1999,  R)
12
Jaws 1975,  PG)
13
Finding Nemo 2003,  G)
14
Braveheart 1995,  R)
15
Twister 1996,  PG-13)
16
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
17
The Lord of the Rings 1978,  PG)
18
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
Road Trip 2000,  R)
21
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
22
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
23
Top Gun 1986,  PG)
24
The Jungle Book 1967,  G)
25
Addams Family Values 1993,  PG-13)
26
Back to the Future 1985,  PG)
27
Men in Black 1997,  PG-13)
28
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
31
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
32
The Matrix 1999,  R)
33
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
34
Gladiator 2000,  R)
35
A Clockwork Orange 1971,  R)
36
Battlestar Galactica 1978,  PG)
37
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) 1991,  Unrated)
38
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Classic Clint
39
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
Classic Clint
40
Never Say Never Again 1983,  PG)
41
Never Forever 2007,  R)
42
Never Again 2001,  R)
Never Again
We all say that!!!!!!!!!
43
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
44
Return to Never Land 2002,  G)
45
The Man Who Never Was 1956,  Unrated)
46
I Never Promised You A Rose Garden 1977,  R)
I Never Promised You A Rose Garden
We al say that too!
47
A Hero Never Dies 1999,  R)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Tops
49
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
50
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
53
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
54
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
55
Grease 1978,  PG)
56
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
57
Pretty Woman 1990,  R)
58
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
59
Shrek 2 2004,  PG)
60
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
61
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
62
Shrek 2001,  PG)
63
American Pie 1999,  R)
64
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
65
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
66
Scary Movie 2000,  R)
67
Ghost Rider 2007,  PG-13)
68
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
69
Scary Movie 2 2001,  R)
70
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
71
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
72
Dirty Deeds 2005,  PG-13)
73
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
74
Dirty Harry 1971,  R)
75
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
76
Dirty Deeds 2002,  R)
77
Hustler Squad (The Dirty Half Dozen) 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments