My Favorite Movies


  watsupwithdat's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
2
Snakes on a Plane 2006,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
5
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
6
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
7
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Fukin hilarious. Rudd and Rogen were brilliant. This movie will catapult Rogen into big Hollywood flicks!
8
Scarface 1983,  R)
9
Rocky IV 1985,  PG)
10
Stripes 1981,  R)
11
Team America - World Police 2004,  R)
12
Jackass: Number Two 2006,  R)
13
Eurotrip 2004,  R)
14
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
15
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
Hilarious. "Ur excited...feel these nipples".
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Funniest movie since Team America!
17
Wayne's World 1992,  PG-13)
18
Old School 2003,  R)
19
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Awesome. "Were u making out with a freshman...she reads at a softmore level".
20
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
21
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
22
Jackass - The Movie 2002,  R)
23
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Classic Ben Stiller!
24
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Classic Ferrell! What Is Love Baby Dont Hurt Me...Dont Hurt Me...No More!
25
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
Hey baby u must of been something be4 electricity. Dangerfield, Chase and Murray - awesome!
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
27
Fight Club 1999,  R)
28
The Untouchables 1987,  R)
29
The Godfather 1972,  R)
30
Rocky II 1979,  PG)
31
Rocky 1976,  PG)
32
The Godfather, Part II 1974,  R)
33
Rocky III 1982,  PG)
34
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
Do It! Lol The D-O Double G is gr8 as huggy bear. Add Vince Vaughan as the bad guy and Carmen Electra and Amy Smart as hot cheerleaders and you've got an awesome movie!
35
King Arthur 2004,  PG-13)
36
300 2007,  R)
300
These war/battle movies just keep gettin better! Never seen so many flying arrows in my life!
37
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
38
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
39
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
40
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
41
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Classic Chevy Chase.
42
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Clark Griswold at his hilarious best!
43
8 Mile 2002,  R)
44
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
45
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
46
The Longest Yard 2005,  PG-13)
47
Gladiator 2000,  R)
48
American Pie 1999,  R)
49
American Pie 2 2001,  R)
50
Braveheart 1995,  R)
51
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
Elisha Cuthbert can b my girl next door any day!
52
Wedding Crashers 2005,  R)
53
Liar Liar 1997,  PG-13)
54
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Superb. Mesmorised by Heath Ledger as soon as you see him and the scenes he's not in you get a bit bummed. Bale is awesome again and Aaron Eckhart did a fantastic job as Harvey Dent/Two Face. Would of liked Katie Holmes to play Rachel in this one...so she would of died, but Maggie G was pretty good in this too.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments