Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  watchdis5t4c3's Rating My Rating
1
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
An enjoyable action/fantasy film that I will watch again because Superman was my childhood-hero.
2
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Superb family sing-a-long comedy that will also entertain the kids!!!! Truly inspirational and magical entertainment that touches anybodys heart.
3
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Astonishing film with fabulous special FX that inspired me with magical entertainment throughout the duration. If this can also be done LIVE in real life I will purchase tickets to see this man!!!!
4
Grease 1978,  PG)
Grease
One of the best entertaining sing-a-long flms of all time!!!!!! With the advantage of having amazing actors that everybody loved.
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A superb film that stars one of my favourite actors. Very touching romantic film that had some scenes guaranteed to touch anyones heart and made me cry towards the end.
6
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Fantastic action-packed film that was made by 1 of my fav directors and had my heart in my throat in parts. The subtitles can get annoying and there are some scenes viewers may find disturbing. I know that is 1 way I don't want to die - laying alive (whilst being full of fright) before your life ceases seconds later.
7
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Superb romantic film based upon the story by William Shakespeare, and also stars a top actor!!!!!!!! It touched my heart.
8
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
Amazing film that stars my top actor. I thoroughly enjoyed the entertainment of the cocktail waiter as well as the poetry. Good storyline too.
9
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
Superb horror film that had some unexpected scenes and encouraged me to watch the entire duration.
10
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Superb horror, makes me thhink twice about going in the sea!!!!!
11
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Fantastic family "sing-a-long" film with it having the advantage of being the 1st colour film to be produced.
12
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
One of the best psychological eery films of all time!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Excellent unexpected action/drama with good actors!!
14
Forest of the Damned (Demonic) 2005,  R)
Forest of the Damned (Demonic)
Superb horror thriller for those who are first-time viewers. Highly recommended.
15
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Great entertainment for everyone, will keep you rocking right through the film duration!!!!!!!!!!
16
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Superb horror with some gruesome parts and a top Welsh actor!!!!!!!
17
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
An American Tail - Fievel Goes West
An outstanding film that entertained me in many ways with various scenes to fulfil e.g. happiness, sing-a-long, laughter, sadness. Highly recommended to future generations.
18
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Superb sci-fi/action film with unexpected plots.
19
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Fantabulistically the best comedy you can get around!!!!!!! It had my dog watching the TV and my family and I were even in stitches laughing. It also stars 1 of the top actors.
20
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
One of the best entertaining films that make you want to get up and dance along/sing along to the music. Again with the benefit of having one of the top actors.
21
Hook 1991,  PG)
Hook
This is the "BEST" elongated film to watch for those fantasy believers and my destiny has always been to fly. Also, this film was made by 1 of the top directors!!!!!
22
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Top-marks sci-fi film for anybody at any age, it is bound to make the children smile!!!!!
23
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Excellent entertainment for all the family that made me want to sing-a-long in parts.
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
A top-rated brilliant action-packed film for all the family with a class actor.
25
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Brilliant horror film with the exception of unexpected thrills that made me "jump". Highly recommended for first-time viewers!!
26
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Yet another superb horror film.
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Terrific film with awesome sound effects that mkae me jump and look in every direction imaginable!!!!!!!!!!!!
28
Bedazzled 1968,  PG-13)
Bedazzled
Great comedy, the actor is brill.
29
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Great horror film with brilliant special effects - made me jump out of my skin!!!!
30
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
One of the best thriller films to be seen even though I love rollercoasters - it makes me think about the dangers first in future!!!!!
31
Flubber 1997,  PG)
Flubber
Very good family comedy film starring a top actor. This is bound to make the children laugh.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments