My Favorite Movies


  WarHawk1607's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
A modern Sci Fi classic
2
300 2007,  R)
300
A MUST SEE
3
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
The beginning of a cult tv series
4
'Breaker' Morant 1980,  PG)
'Breaker' Morant
A great retelling of history and of a great man
5
Mad Max 1979,  R)
6
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
LOVE IT
7
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Very nice Movie, but feels like what it is, a finale to the TV series. Well produced, but it still fails to let newcomers to the universe of Serenity/Firefly to fully understand and appreciate this excellent SciFi movie/Series
8
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles 2003,  Unrated)
9
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
INSTANT FAN AFTER SEEING IT
10
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
A beautiful film about a good man in terrible times. Show that not always the bad comes out of people in war.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments