My Favorite Movies
| warbreed81's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 2 |
Robocop 2 1990, R) |
|
| 3 |
Leviathan 1989, R) |
|
| 4 |
The Crow 1994, R) |
|
| 5 |
The Crow: City of Angels 1996, R) |
|
| 6 |
The Crow - Salvation 2000, R) |
|
| 7 |
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005, G) |
|
| 8 |
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003, G) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 15 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 16 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 17 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 18 |
The Guyver 1991, PG-13) |
|
| 19 |
The Guyver 2 1994, R) |
|
| 20 |
Cowboy Bebop Remix - Vol. 1 , Unrated) |
|
| 21 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R) |
|
| 22 |
TRON 1982, PG) |
|
| 23 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 24 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 25 |
Jaws 2 1978, PG) |
|
| 26 |
Jaws 3 1983, PG) |
|
| 27 |
Jaws 4 - The Revenge 1987, PG-13) |
|
| 28 |
Deep Blue Sea 1999, R)
Once again another shark film with some twist giving a new syyle to the genera it has its moments of scares but looking at the sharks now compared to 1999 when the film was released the sharks look fake as hell..And it does tend to get a bit far fetched...But hey as the saying goes mother made em mother fuck em. |
|
| 29 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 30 |
The Fly 1986, R) |
|
| 31 |
Puppet Master 1989, R)
First off i,m scared to death of puppets and porcolin dolls theres something about them and there evil as hell makes you kind of think....Hmmmmm I enjoyed it though but this is the best one in the series theres like 8 of them and thats not including the spin offs such as puppet master vs demonic toys a fucking terribale movie isnt even worth a rent and the video store probily wont even have it... |
|
| 32 |
Demonic Toys (Dangerous Toys) 1991, R) |
|
| 33 |
Joey (Making Contact) 1985, PG) |
|
| 34 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 35 |
Virus 1999, R) |
|
| 36 |
Cool World 1992, PG-13) |
|
| 37 |
The Lawnmower Man 1992, R) |
|
| 38 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 39 |
Grandma's Boy 2006, R) |






































