Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  warblade15's Rating My Rating
1
Snatch 2001,  R)
Snatch
Brad Pitt seriously stoled the show in this movie
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This movie is really awsome but i prefer the book
3
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
James cameron at its best
4
Underworld 2003,  R)
Underworld
The story line was perfect and Bill Nighy is an incredible actor
5
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
One of my favorite vampire movies
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite Star wars episode
7
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
Tomorrow Never Dies
My favorite Bond movie
8
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
This is a classic sci-fi movie
9
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
My all time favorite Bruce Willis movie
10
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This movie was a masterpiece,the special f/x were beyond anything that ive ever seen,storyline the cast was awsome and when Optumus Prime said ''Autobots roll out""I was so freaking out.Megatron and starscream were both F-22 .NICE!!!
11
Predator 1987,  R)
Predator
The predator kicks Arnolds ass in this movie
12
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of the best sci-fi horrors the this day
13
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
A good bug is a dead bug
14
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
I actually waited 4 hours to see this movie but it was worth it since i saw it on a Imax screen.It was loud and visually entertaining.My main problem with the movie was that when ever theres a fight scene i just cant make who is fighting who.Like for instance there was a huge battle at the ending but you couldnt tell the difference between the autobots and decepticons.

As for the humans,i still say that Megan Fox is way to pretty for Shia,they dont match as a couple.So all there lines just seem to me as bad acting especially at the ending.

Theres was a lot of more action and some intence fighting.far way better than the predecessor.But still they left out some characthers in the dark.A lot of predictible moments and some unnessecary jokes.In general it was a good movie.worth seing in the movie theaters
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The story line was really good,a powerful cast,realistic and down to earth.The movie would have been perfect without Katie Holmes
16
The Crow 1994,  R)
The Crow
inspiring
17
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
I love seing movies when basicly all charecters goes crazy at the ending.Tommy Lee Jones performance in this movie was really good and the editing was amazing
18
The Rock 1996,  R)
The Rock
A powerful cast,this movie is a masterpiece
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of my favorite vampire movie
20
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I was seriously impressed with the child actress who played a tripple role.Her performance for the devil was breathtaking and of course this was the best movie adapted from a video game

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments