My Favorite Movies


  waqii's Rating My Rating
1
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Al Pacinos finest performance - awesome script n dialogues - 5 Star Material.
2
Memento 2000,  R)
Memento
so what is it - teddy got him 2 kill natalis husband - now nataliez tryna get him 2 kill teddy ? - may b i'll hv a different theory after the second time around - juss watched it first time - what do u guys tink ?
3
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
4
Underworld 2003,  R)
5
Scarface 1983,  R)
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
7
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
a treat.
8
The Usual Suspects 1995,  R)
9
Black Hawk Down 2001,  R)
10
Hitch 2005,  PG-13)
11
The Hole 2001,  R)
The Hole
not bad for a b ritish movie - nice soundtrack.
12
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
13
The Terminal 2004,  PG-13)
14
The Transporter 2002,  PG-13)
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
17
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
very nice.
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
MASTERPIECE!

anythin else i want to say about this movie has already been said. And perhaps more eloquently.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments