My Favorite Movies


  1. wangyng
  2. yng

all my favorite movies In random order

  wangyng's Rating My Rating
1
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
a definite classic.
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
sweet love stories that bring warmth to your heart. diabetics for some people.
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
gore n violence. nice tone n mood with the mono color.
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
another gore n violence movie well done!
5
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
rolling on the floor laughing kinda of funny!
6
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
gross but funny!
7
American Pie 1999,  R)
American Pie
grossly funny! i laughed the loudest in the theatre!
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
heavy show. dont watch if u r sleepy! quite clever but gross at some point.
9
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
another must see classic
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
what can i say abt this... good movie.
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
great sfx! so glad this didnt disappoint the carton fans!
12
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
warm and very real.
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
gd story and great actors! Jim carrey is not juz a comedian!
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
christian bale is absolutely the best batman ever! of cos d story is great too.
15
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
story of a cursed red violin.
16
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
great colors used in d movie and great art direction. love all d weird but very real characters in d movie! love the script and the french juz sound sooooo smoothing!
17
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
well written script and aaron eckhart is excellent!
18
300 2007,  R)
300
300 men with great abs to die for... what more do i say...
19
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
the classic!!! original version of The Departed and definitely better version!
20
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
love d story n great acting by kevin spacey.
21
Frida 2002,  R)
22
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
i just love this for d story and actors.
23
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
nicely done. made full use of every inch on the 16:9 screen play!
24
Welcome Back Mr. McDonald 1998,  Unrated)
Welcome Back Mr. McDonald
the whole movie took place in a radio station. prob 90% was shot inside radio studio.great script and very very funny!
25
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
1 of Lee Ang's best!
26
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
another classic not to be missed!
27
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
drugs, alcohol n sex in the best of rock & roll times.
28
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
a simple story with great edit!
29
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
30
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
short stories of different situations in coffee shops.. very interesting..
31
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
32
Sam dung (Tempting Heart) 1999,  Unrated)
33
Blue Gate Crossing (Lan se da men) 2003,  Unrated)
34
Summer Storm (Sommersturm) 2004,  R)
35
Dolls 2002,  Unrated)
Dolls
brilliant use of the 4 seasons to bring out the different stories. the colours are gorgeous! made me wanna go japan each time i watch it.
36
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
beautifully done! the director capture the mood and the perspective very well!
37
Juno 2007,  PG-13)
Juno
ahh... brings me back to the 80s.... wittily done!
38
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Excellent acting from Ryan Gosling!
39
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the joker stole the show without a question! good story with great actors. love it!
40
Iron Man 2008,  PG-13)
41
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
20(not sure if it's 20 but certainly a lot!) short films shot in Paris by great directors. showcase some of the most beautiful shots of Paris. Enough said.
42
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
43
20 30 40 2004,  Unrated)
44
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
45
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
46
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
47
Julie & Julia 2009,  PG-13)
Julie & Julia
excellent job by both female leads and Stanley Tucci! totally enjoyable!
48
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
a very touching story with good actors!
49
Inception 2010,  PG-13)
Inception
very very clever show! another mind fuck like most of Chris Nolan's film but i love it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments