My Favorite Movies


  wangliangroo's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
This is absolutely a cult classic of all time, one of the best film ever directed be Kubrick. I don't really understand it all 'cause I'm not God. Do you? Dave...
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Seriously sick and disturbing. Kudos!
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The first rule of Fight Club is, you do not talk about Fight Club. The second rule of Fight Club is, you DO NOT talk about Fight Club. Third, if someone says stop, goes limp, taps out, the fight is over. Fourth, two guys to a fight. Fifth, one fight at a time. Number six, no shirts, no shoes. Seventh, fights will go on as long as they have to. And lastly, if this is your first night at Fight Club, you have to fight.
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best superhero movie ever made!!! Christopher Nolan is a genius! Heath Ledger + the other cast members are great too.
5
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
5 star! Enough said! A must watch for all movie-goers.
6
Taxi Driver 1976,  R)
7
Adaptation 2002,  R)
8
Being John Malkovich 1999,  R)
9
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
I feel lost, not at the highways but within Lynch's mind. With he's weird, disturbing & intelligent thought-provoking dream work, this became one hell of the masterpiece of all time.
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
11
Memento 2000,  R)
Memento
One of the best from Mr. Nolan. Intrigue and intense as it goes on and on... Great and innovative story telling.
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
13
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Classic! A Tarantino's masterpiece! Insanely well scripted and directed.
14
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Depressing, powerful & mind blowing. There's a lot of memorable moments here, especially the raw octopus eating, one-shot fight scene & the twisted ending which are the best. Simply the best from Park Chan Wook.
15
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
This is one of my most view films. Dark, thrilling, intense and well scripted. It gets me every time, even with countless of views. This is also one of the best comic adapted films ever made. Ideas are bulletproof.
16
Seven (Se7en) 1995,  R)
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
18
Elephant 2003,  R)
19
The Godfather 1972,  R)
20
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Thrilling, twisting & beautiful. Here's David Lynch version of lesbian's fantasy.
21
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
A masterpiece! One of the best cult film by Alejandro Jodorowsky! Avant-Garde visual & concept, surrealistic, psychedelic, from religions to politics, humanize existence to imaginary visions. Love it or hate it! Besides me love it, John Lennon, Marilyn Manson & Dennis Hopper loves it too.
22
Tony Takitani 2004,  Unrated)
Tony Takitani
A beautiful story about loneliness. A MUST-SEE film for Murakami Haruki's novel fans.
23
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
This is a slow & quiet story that touching the deepest of your heart from the start until the end. It's too bad the OSCAR-ers prefer the adventure story of a boy from the slum became millionaire than this abnormal pretty boy's curious case. The attractiveness of Cate Blanchett is absolutely undeniable, I just couldn't imagine it, I would like to grow old with her too, she's just like a perfect lady there, with wrinkles & broken bones. Superb job on editing, make-up & 3D SFX, and of cause, there is lots of details in every scenes that you shouldn't miss out. I've to hold my pee until the end so that I can finish the movie without losing any of it's best. It's like the film is talking to you directly, thanks to the narrator. Typical nice job of David Fincher, with some interesting characters & editing, as per usual. Dig my words, go feed your curiosity right now! You'll ain't gonna regret this. Trust me, over my dead body. And finally I have to shout out loud, I love you David Fincher!
24
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
Mah nakorn (Citizen Dog)
A rare good stuff & brilliant comedy from Thailand, funny & beautiful in every way of it. The moral of this film is, don't stop chasing your dreams even if it's surrealistic, it's never too late for everything if it's still exist. Cheers! This is for those who loves "Amelia" & "The Science of Sleep".
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
Pulp Fiction 1994,  R)
27
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
One of my all time favorite cult film. Insanely stupid but fun. You can't imagine what it's gonna be when it's not at the end.
28
The Usual Suspects 1995,  R)
29
American Beauty 1999,  R)
30
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
31
Snatch 2001,  R)
32
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Funny!
33
Trainspotting 1996,  R)
34
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Run, run, run & run!!! Cool!!!
35
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
36
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
37
Dark City 1998,  R)
Dark City
Immensely dark, gothic & intense which was underrated. A brilliantly fresh & original idea for a Sci-Fi flick over that time, which was really really awesome. A re-watch after all these years, it still shine from all others Sci-Fi blockbusters.
38
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Funny like hell!!! Ben Stiller's funniest film ever!
39
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
Bjork's debut yet the finest. Great sountracks too.
40
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
funny, heart warming & freaking fun. Love it so much!!!
41
A Serious Man 2009,  R)
A Serious Man
Sometimes, serious matters should be looking in a different way or a new perspective, perhaps in a funny way. Again, Coen brothers, BRAVO! You guys are stoned! I mean, cursed. Anyway, pass me that fucker!
42
Stranger Than Paradise 1984,  R)
Stranger Than Paradise
Jarmusch put a spell on you with it's gritty, simplistic & idiosyncratic indie cult film about boredom & highway hipster. The idea starting with a 30mins short film along with John Lurie, later expanded with part 2 & part 3 that became this full length masterpiece. With his new wave indie film direction, it become a heavy influence to Coen Bros, Spike Lee & such later.
43
Akira 1988,  R)
Akira
Utterly insane, genius and unpredictable creativeness. Simply the most influential Sci-Fi animation ever made.
44
Confessions (Kokuhaku) 2010,  Unrated)
Confessions (Kokuhaku)
A film that will make you cherish life even more and plenty of good advises to parents. It's utterly shocking, disturbing, disheartening & intimidating with A+ production, editing, cinematography, soundtracks & scripting. The best film I've watched in 2011 and the best vengeance plot since Old Boy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments