Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. wang90
  2. diana

Give list a short description

  wang90's Rating My Rating
1
Dangerous Liaisons 1988,  R)
2
High Fidelity 2000,  R)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
Malena 2000,  R)
5
The Lives of Others 2006,  R)
6
Casablanca 1942,  PG)
7
Rear Window 1954,  PG)
8
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
9
Ben-Hur 1959,  G)
10
Before Sunrise 1995,  R)
11
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
al pacino at his best!!
12
Schindler's List 1993,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. wang90
    wang90 posted 4 years ago

    "a good movie is a combination of all elements that make the theatres....."