My Favorite Movies
No doubt, truly my all-time favourites.
| wanderinparis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 3 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997, PG) |
|
| 5 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 6 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 10 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 11 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Chorus (Les Choristes) 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 14 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 15 |
Changeling 2008, R) |
|
| 16 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 17 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 18 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 19 |
The Kite Runner 2007, PG-13) |
|
| 20 |
My Name Is Khan 2010, PG-13) |
|
| 21 |
Crash 2005, R) |





















