Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  walrooz's Rating My Rating
1
Up 2009,  PG)
Up
Funny and heart-warming!
2
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Truly exceptional!
3
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Girls kicking ass!
4
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
More action. More kicking of ass!
5
Blade 1998,  R)
Blade
The power of an immortal. The soul of a human. The heart of a hero.
6
Marvin's Room 1996,  PG-13)
Marvin's Room
A story about the years that keep us apart... And the moments that bring us together.
7
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
After life there is more. The end is just the beginning.
8
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
By his wounds, we were healed.
9
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
Heaven and Earth are about to collide.
10
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
A sweater won't do.
11
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
It's Closer Than You Think.
12
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
She walked off the street, into his life and stole his heart.
13
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
She brought a small town to its feet and a huge corporation to its knees.
14
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Can the most famous film star in the world fall for just an ordinary guy?
15
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Hell On Heels.
16
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
Friends come and go but there's always one you're stuck with for life.
17
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
The funniest movie ever to make you cry.
18
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
Somebody said get a life... so they did.
19
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Smart & Sexy.
20
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
71% of the Earth's surface is covered by water. That's a lot of space to find one fish.
21
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Family values with a twist.
22
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
We Think They Are Scary, But Really We Scare Them!
23
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Hang on for the comedy that goes to infinity and beyond!
24
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
The Toys are Back in Town.
25
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Life's greatest adventure is finding your place in the Circle of Life
26
Beauty and the Beast 1992,  G)
27
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
There's one in every family.
28
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
Pure Disney magic!
29
Shrek 2001,  PG)
Shrek
The greatest fairy tale never told.
30
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Not so far, far away...
31
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A woman's heart is a deep ocean of secrets.
32
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
How do you fall in love with the whole world watching?
33
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
She Just Needed A Month To Change His Life For Ever.
34
The Shawshank Redemption 1994,  R)
35
The Matrix 1999,  R)
36
The Matrix Reloaded 2003,  R)
37
The Matrix Revolutions 2003,  R)
38
Schindler's List 1993,  R)
39
X-Men 2000,  PG-13)
40
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
41
The Others 2001,  PG-13)
42
The Ring 2002,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
45
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
46
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
48
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
49
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
50
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
51
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
The pursuit to live and love.
52
Transformers 2007,  PG-13)
53
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Somewhere under the sea and beyond your imagination is an adventure in fantasy.
54
Beauty and the Beast 1991,  G)
55
Angels & Demons 2009,  PG-13)
56
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
At odds in life... in love on-line.
57
Happy Feet 2006,  PG)
58
Jack-Jack Attack 2005,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments