Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wakatako's Rating My Rating
1
Girl, Interrupted 1999,  R)
2
Eureka (Yûreka) 2000,  Unrated)
3
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
4
Oldboy 2004,  R)
5
Amida-do dayori (Letter from the Mountain) 2002,  Unrated)
6
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
7
Sonatine 1993,  R)
8
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
9
Doppelganger (Dopperugengâ) 2003,  R)
10
Brother 2000,  R)
11
Kikujiro 1999,  PG-13)
12
Takeshis' 2005,  Unrated)
13
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
14
Gonin (The Five) 1995,  Unrated)
15
3-4x juugatsu (Boiling Point) 1991,  Unrated)
16
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
18
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) 1992,  Unrated)
19
Dolls 2002,  Unrated)
20
Kids Return 1996,  Unrated)
21
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
22
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
23
Zebraman 2004,  PG-13)
24
Oasis 2004,  Unrated)
25
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
26
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
27
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
28
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
29
Ran 1985,  R)
30
Babel 2006,  R)
31
Chi to hone (Blood and Bones) 2004,  Unrated)
32
Last Life in the Universe 2003,  R)
33
Pikunikku (Picnic) 1994,  PG)
34
Gaichu (Harmful Insect) 2001,  Unrated)
35
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
36
Swallowtail & Butterfly 1996,  Unrated)
37
Love Letter 1995,  PG)
38
Izo 2004,  Unrated)
39
Pulse (Kairo) 2001,  R)
40
Gia 1998,  R)
41
Beyond Borders 2003,  R)
42
Saw 2004,  R)
43
Saw II 2005,  R)
44
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
45
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
46
Léon (The Professional) 1994,  R)
47
Fight Club 1999,  R)
48
Reservoir Dogs 1992,  R)
49
The Shawshank Redemption 1994,  R)
50
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
51
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
52
Ichi The Killer (Anime) 2004,  Unrated)
53
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
54
Densha otoko (Train Man) 2005,  Unrated)
55
Buffalo 66 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments