My Favorite Movies
| wachi1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 2 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 3 |
Con Air 1997, R) |
|
| 4 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 5 |
The Departed 2006, R) |
|
| 6 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 7 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 9 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Fear 1996, R) |
|
| 11 |
How to Deal 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 13 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 14 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 15 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Devil's Own 1997, R) |
|
| 17 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 18 |
Alex & Emma 2011, PG-13) |
|
| 19 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Collateral Damage 2002, R) |
|
| 21 |
True Lies 1994, R) |
|
| 22 |
Anaconda 1997, PG-13) |
|
| 23 |
Gigli 2003, R) |
|
| 24 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 25 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 26 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 27 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 28 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 29 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 30 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 31 |
K-19: The Widowmaker 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 33 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 34 |
Two Brothers 2004, PG) |
|
| 35 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 36 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 37 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 38 |
The Animal 2001, PG-13) |
|
| 39 |
In Good Company 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 41 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 42 |
Stop! or My Mom Will Shoot 1992, PG-13) |
|
| 43 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 44 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 45 |
What a Girl Wants 2003, PG) |
|
| 46 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 47 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 48 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 49 |
The Mexican 2001, R) |
|
| 50 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 51 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 52 |
Big Fat Liar 2002, PG) |
|
| 53 |
Matilda 1996, PG) |
|
| 54 |
Troy 2004, R) |
|
| 55 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 56 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 57 |
Sleepers 1996, R) |
|
| 58 |
The River Wild 1994, PG-13) |
|
| 59 |
Rules of Engagement 2000, R) |
|
| 60 |
U.S. Marshals 1998, R) |
|
| 61 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 62 |
Deep Rising 1998, R) |
|
| 63 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 64 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 65 |
Bring It On: All or Nothing 2006, PG-13) |
|
| 66 |
Bring It On Again 2004, PG-13) |
|
| 67 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 68 |
Arctic Tale 2007, G) |
|
| 69 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 70 |
The Hunted 2003, R) |
|
| 71 |
Laws of Attraction 2004, PG-13) |
|
| 72 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 73 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 74 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 75 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 76 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 77 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 78 |
Beethoven 1992, PG) |
|
| 79 |
Beethoven Pooch Pack 2005, Unrated) |
|
| 80 |
Beethoven's 3rd 2000, G) |
|
| 81 |
Beethoven's 2nd 1993, PG) |
|
| 82 |
Beethoven's 4th 2000, G) |
|
| 83 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 84 |
Scream 1996, R) |
|
| 85 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 86 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 87 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 88 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 89 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 90 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 91 |
The Specialist 1994, R) |
|
| 92 |
Detox (D-Tox) , R) |
|
| 93 |
Antz 1998, PG) |
|
| 94 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 95 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 96 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 97 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 98 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 99 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 100 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 101 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004, PG-13) |
|
| 102 |
Collateral 2004, R) |
|
| 103 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 104 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 105 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 106 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 107 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 108 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 109 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 110 |
Head Over Heels 2001, PG-13) |
|
| 111 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 112 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 113 |
Rock Star 2001, R) |
|
| 114 |
Son of the Mask 2005, PG) |
|
| 115 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 116 |
Holiday in the Sun 2001, G) |
|
| 117 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 118 |
The Valley of Light 2007, Unrated) |
|
| 119 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 120 |
American Outlaws 2001, PG-13) |
|
| 121 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 122 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 123 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 124 |
Tuck Everlasting 2002, PG) |
|
| 125 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 126 |
Eight Below 2006, PG) |
|
| 127 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 128 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 129 |
The Education of Little Tree 1997, PG) |
|
| 130 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 131 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 132 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 133 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 134 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 135 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 136 |
Rumor Has It 2005, PG-13) |
|
| 137 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 138 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13) |
|
| 139 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 140 |
Out of Sight 1998, R) |
|
| 141 |
Selena 1997, PG) |
|
| 142 |
The Cell 2000, R) |
|
| 143 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 144 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 145 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 146 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 147 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 148 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 149 |
Fool's Gold 2008, PG-13) |
|
| 150 |
After the Sunset 2004, PG-13) |
|
| 151 |
Casanova 2005, R) |
|
| 152 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 153 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 154 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG) |
|
| 155 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 156 |
Alfie 2004, R) |
|
| 157 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 158 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 159 |
Around the World in 80 Days 2004, PG) |
|
| 160 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 161 |
Target 1985, R) |
|
| 162 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 163 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 164 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 165 |
High Crimes 2002, PG-13) |
|
| 166 |
The One 2001, PG-13) |
|
| 167 |
The Insider 1999, R) |
|
| 168 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 169 |
Bats 1999, PG-13) |
|
| 170 |
Wanted 2008, R) |
|
| 171 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 172 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 173 |
Pictures of Hollis Woods 2007, Unrated) |
|
| 174 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 175 |
The Zodiac 2005, R) |
|
| 176 |
Ties That Bind 2006, PG) |
|
| 177 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 178 |
The Hills Have Eyes 2 2007, R) |
|
| 179 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 180 |
DOA: Dead or Alive 2007, PG-13) |
|
| 181 |
The Shadow Conspiracy 1997, R) |
|
| 182 |
Before the Devil Knows You're Dead 2007, R) |
|
| 183 |
Night of Terror 2006, Unrated) |
|
| 184 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 185 |
Final Contract: Death on Delivery 2006, R) |
|
| 186 |
Nine Months 1995, PG-13) |
|
| 187 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 188 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 189 |
The Last Kiss 2006, R) |
|
| 190 |
Closer 2004, R) |
|
| 191 |
The Prince and Me 2004, PG) |
|
| 192 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 193 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 194 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 195 |
Bordertown 2007, R) |
|
| 196 |
Goal II: Living the Dream 2007, PG-13) |
|
| 197 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 198 |
Something the Lord Made 2004, Unrated) |
|
| 199 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 200 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 201 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 202 |
Keeping Mum 2005, R) |
|
| 203 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 204 |
Fair Game 1995, R) |
|
| 205 |
I Love You, I Love You Not 1997, PG-13) |
|
| 206 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 207 |
The Dark 2005, R) |
|
| 208 |
Love Thy Neighbor 2005, Unrated) |
|
| 209 |
A Date with Murder (Murder Dot Com) 2008, R) |
|
| 210 |
The Rock 1996, R) |
|
| 211 |
Blade 1998, R) |
|
| 212 |
Wicker Park 2004, PG-13) |
|
| 213 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 214 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 215 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 216 |
40 Days and 40 Nights 2002, R) |
|
| 217 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 218 |
Jeepers Creepers 2 2003, R) |
|
| 219 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 220 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 221 |
Chaos 2006, R) |
|
| 222 |
Underworld 2003, R) |
|
| 223 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 224 |
Flicka 2006, PG) |
|
| 225 |
Lonely Hearts 2006, R) |
|
| 226 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 227 |
Home of the Brave 2006, R) |
|
| 228 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 229 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 230 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 231 |
Hollywood Homicide 2003, PG-13) |
|
| 232 |
Witness 1985, R) |
|
| 233 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 234 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 235 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 236 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 237 |
Big Momma's House 2 2006, PG-13) |
|
| 238 |
Rebound 2005, PG) |
|
| 239 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 240 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 241 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 242 |
Casualties of War 1989, R) |
|
| 243 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 244 |
Firehouse Dog 2007, PG) |
|
| 245 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 246 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 247 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 248 |
The Dive from Clausen's Pier 2005, Unrated) |
|
| 249 |
Wolf Creek 2004, R) |
|
| 250 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 251 |
Saw III 2006, R) |
|
| 252 |
Saw 2004, R) |
|
| 253 |
Herbie: Fully Loaded 2005, G) |
|
| 254 |
The Challenge 2003, G) |
|
| 255 |
New York Minute 2004, PG) |
|
| 256 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 257 |
Ice Princess 2005, G) |
|
| 258 |
Crazy/ Beautiful 2001, PG-13) |
|
| 259 |
Drumline 2002, PG-13) |
|
| 260 |
The Eye 2008, PG-13) |
|
| 261 |
Chasing Liberty 2004, PG-13) |
|
| 262 |
Summer Catch 2001, PG-13) |
|
| 263 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 264 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 265 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 266 |
The Sentinel 2006, PG-13) |
|
| 267 |
Mimic 1997, R) |
|
| 268 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 269 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 270 |
Wild Things 2 2003, R) |
|
| 271 |
The In Crowd 2000, PG-13) |
|
| 272 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 273 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 274 |
Babel 2006, R) |
|
| 275 |
Bandidas 2006, PG-13) |
|
| 276 |
8MM 1999, R) |
|
| 277 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 278 |
Death Race 2008, R) |
|
| 279 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 280 |
Rambo: First Blood , R) |
|
| 281 |
Predator 1987, R) |
|
| 282 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 283 |
Jingle All the Way 1996, PG) |
|
| 284 |
Aquamarine 2006, PG) |
|
| 285 |
The Client 1994, PG-13) |
|
| 286 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 287 |
Shooter 2007, R) |
|
| 288 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 289 |
U Turn 1997, R) |
|
| 290 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 291 |
Simone (S1m0ne) 2002, PG-13) |
|
| 292 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 293 |
Virtuosity 1995, R) |
|
| 294 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 295 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 296 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 297 |
Their Eyes Were Watching God 2005, Unrated) |
|
| 298 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 299 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 300 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 301 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 302 |
Something's Gotta Give 2003, PG-13) |
|
| 303 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 304 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 305 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 306 |
End of Days 1999, R) |
|
| 307 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 308 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 309 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 310 |
Home Alone 2: Lost in New York 1992, PG) |
|
| 311 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 312 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 313 |
Home Alone 4 2002, Unrated) |
|
| 314 |
Home Alone 3 1997, PG) |
|
| 315 |
The Rich Man's Wife 1996, R) |
|
| 316 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 317 |
Virus 1999, R) |
|
| 318 |
Miracle Dogs Too 2006, Unrated) |
|
| 319 |
The Russia House 1990, R) |
|
| 320 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 321 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 322 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 323 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 324 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 325 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 326 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 327 |
Love on the Side 2006, R) |
|
| 328 |
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006, PG) |
|
| 329 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 330 |
The Last Sentinel 2007, R) |
|
| 331 |
Slither 2006, R) |
|
| 332 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 333 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 334 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 335 |
Ronin 1998, R) |
|
| 336 |
Striking Range 2006, R) |
|
| 337 |
La Bamba 1987, PG-13) |
|
| 338 |
Motives 2: Retribution 2007, R) |
|
| 339 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 340 |
Seraphim Falls 2006, R) |
|
| 341 |
The Death and Life of Bobby Z 2002, R) |
|
| 342 |
Akeelah and the Bee 2006, PG) |
|
| 343 |
Point of Entry 2007, Unrated) |
|
| 344 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 345 |
Casper 1995, PG) |
|
| 346 |
Casper Meets Wendy 1998, PG) |
|
| 347 |
Casper - A Spirited Beginning 1997, PG) |
|
| 348 |
The Net 1995, PG-13) |
|
| 349 |
Blue Smoke 2007, Unrated) |
|
| 350 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 351 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 352 |
Attack Force 2006, R) |
|
| 353 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 354 |
Carolina Moon 2007, Unrated) |
|
| 355 |
The Astronaut's Wife 1999, R) |
|
| 356 |
Deadly Suspicion 2008, Unrated) |
|
| 357 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 358 |
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006, PG) |
|
| 359 |
Relentless 1989, R) |
|
| 360 |
From Hell 2001, R) |
|
| 361 |
Fallen 1998, R) |
|
| 362 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 363 |
American Pie 1999, R) |
|
| 364 |
Traitor 2008, PG-13) |
|
| 365 |
Death Defying Acts 2007, PG) |
|
| 366 |
The Prince and Me 2 2005, PG) |
|
| 367 |
Beauty and the Beast 1986, G) |
|
| 368 |
Smile 2005, PG-13) |
|
| 369 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 370 |
Infamous 2006, R) |
|
| 371 |
Frantic 1988, R) |
|
| 372 |
Tremors 1990, R) |
|
| 373 |
You Got Served 2004, PG-13) |
|
| 374 |
Disaster Zone: Volcano in New York 2006, Unrated) |
|
| 375 |
Undisputed 2002, R) |
|
| 376 |
Undisputed II: Last Man Standing 2006, R) |
|
| 377 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 378 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 379 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 380 |
Small Soldiers 1998, PG-13) |
|
| 381 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 382 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 383 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 384 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 385 |
Beloved 1998, R) |
|
| 386 |
My Super Ex-Girlfriend 2006, PG-13) |
|
| 387 |
The Rival 2006, Unrated) |
|
| 388 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 389 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 390 |
Crash N' Burn , Unrated) |
|
| 391 |
Blown Away 1994, R) |
|
| 392 |
Primeval 2007, R) |
|
| 393 |
In Hell 2003, R) |
|
| 394 |
Hard Target 1993, R) |
|
| 395 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 396 |
Eagle Eye 2008, PG-13) |
|
| 397 |
Intersection 1994, R) |
|
| 398 |
Double Impact 1991, R) |
|
| 399 |
Something to Talk About 1995, R) |
|
| 400 |
Vantage Point 2008, PG-13) |
|
| 401 |
Jaws 3 1983, PG) |
|
| 402 |
Breaking and Entering 2006, R) |
|
| 403 |
Long Lost Son 2006, G) |
|
| 404 |
Notes on a Scandal 2006, R) |
|
| 405 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 406 |
Platoon 1986, R) |
|
| 407 |
The Woods 2006, R) |
|
| 408 |
Body of Evidence 1993, R) |
|
| 409 |
Static (Glitch) 2008, Unrated) |
|
| 410 |
The 6th Day 2000, PG-13) |
|
| 411 |
Mega Snake 2007, R) |
|
| 412 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 413 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 414 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 415 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 416 |
Body of Lies 2008, R) |
|
| 417 |
North Country 2005, R) |
|
| 418 |
EdTV 1999, PG-13) |
|
| 419 |
Max Payne 2008, PG-13) |
|
| 420 |
Lake Placid 2 2007, R) |
|
| 421 |
Lake Placid 1999, R) |
|
| 422 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 423 |
Whisper 2007, R) |
|
| 424 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 425 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 426 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 427 |
Ghosts of Mississippi 1996, PG-13) |
|
| 428 |
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003, PG) |
|
| 429 |
Catch and Release 2007, PG-13) |
|
| 430 |
The Borrowers 1998, PG) |
|
| 431 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 432 |
You Don't Mess with the Zohan 2008, PG-13) |
|
| 433 |
Vice Versa 1988, PG) |
|
| 434 |
Deep Blue Sea 1999, R) |
|
| 435 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 436 |
Wimbledon 2004, PG-13) |
|
| 437 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 438 |
It Takes Two 1995, PG) |
|
| 439 |
Look Who's Talking Now 1990, PG-13) |
|
| 440 |
The Fog 2005, PG-13) |
|
| 441 |
Daylight 1996, PG-13) |
|
| 442 |
NYC: Tornado Terror 2008, Unrated) |
|
| 443 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 444 |
Bubble Boy 2001, PG-13) |
|
| 445 |
Swamp Devil 2008, Unrated) |
|
| 446 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 447 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 448 |
Conan the Destroyer 1984, PG) |
|
| 449 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 450 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 451 |
The Hoax 2007, R) |
|
| 452 |
Bean 1997, PG-13) |
|
| 453 |
Mr. Bean's Holiday 2007, G) |
|
| 454 |
Black Beauty 1994, G) |
|
| 455 |
Constantine 2005, R) |
|
| 456 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 457 |
An Unfinished Life 2005, PG-13) |
|
| 458 |
Duma 2005, PG) |
|
| 459 |
Too Young to Marry 2007, Unrated) |
|
| 460 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 461 |
Perfect Creature 2006, R) |
|
| 462 |
The Edge 1997, R) |
|
| 463 |
The Sitter 2007, Unrated) |
|
| 464 |
Mortuary 2005, R) |
|
| 465 |
Blind Dating 2007, PG-13) |
|
| 466 |
Solstice 2007, PG-13) |
|
| 467 |
Inspector Gadget 1999, PG) |
|
| 468 |
Haven 2004, R) |
|
| 469 |
Wrong Turn 2: Dead End 2007, Unrated) |
|
| 470 |
Layer Cake 2004, R) |
|
| 471 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 472 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 473 |
Cold Creek Manor 2003, R) |
|
| 474 |
Zathura 2005, PG) |
|
| 475 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 476 |
Treasure Raiders 2007, PG-13) |
|
| 477 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 478 |
Firestorm 1998, R) |
|
| 479 |
Ice Spiders 2006, R) |
|
| 480 |
The Game Plan 2007, PG) |
|
| 481 |
Kaw 2006, R) |
|
| 482 |
First Target 2000, Unrated) |
|
| 483 |
The Greatest Game Ever Played 2005, PG) |
|
| 484 |
True Crime 1999, R) |
|
| 485 |
Final Analysis 1992, R) |
|
| 486 |
High School Musical 3: Senior Year 2008, G) |
|
| 487 |
Miami Vice 2006, R) |
|
| 488 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 489 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 490 |
Pride 2007, PG) |
|
| 491 |
Presumed Innocent 1990, R) |
|
| 492 |
Half Light 2005, R) |
|
| 493 |
Daddy Day Camp 2007, PG) |
|
| 494 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 495 |
Wind Chill 2007, R) |
|
| 496 |
The Ant Bully 2006, PG) |
|
| 497 |
My Dog Skip 1999, PG) |
|
| 498 |
The Return 2006, PG-13) |
|
| 499 |
Hostage 2005, R) |
|
| 500 |
Transporter 3 2008, PG-13) |
|
| 501 |
The Good Mother (The Glass House 2) 2006, R) |
|
| 502 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 503 |
The Contract 2007, R) |
|
| 504 |
Furnace 2008, Unrated) |
|
| 505 |
First Shot 2002, PG-13) |
|
| 506 |
Braddock: Missing in Action III 1988, R) |
|
| 507 |
Maximum Risk 1996, R) |
|
| 508 |
Good Luck Chuck 2007, R) |
|
| 509 |
We're No Angels 1989, PG-13) |
|
| 510 |
Tango & Cash 1989, R) |
|
| 511 |
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam 2005, PG) |
|
| 512 |
Live Once, Die Twice 2006, Unrated) |
|
| 513 |
Ripley Under Ground 2005, Unrated) |
|
| 514 |
Pure Country 2002, PG) |
|
| 515 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 516 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 517 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 518 |
Random Hearts 1999, R) |
|
| 519 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 520 |
The Story of Us 1999, R) |
|
| 521 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006, G) |
|
| 522 |
Shrooms 2007, Unrated) |
|
| 523 |
Backwoods 2008, R) |
|
| 524 |
Severance 2006, R) |
|
| 525 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 526 |
Ring of Death 2008, Unrated) |
|
| 527 |
WarGames (War Games) 1983, PG) |
|
| 528 |
Crank 2006, R) |
|
| 529 |
Things to Do in Denver When You're Dead 1995, R) |
|
| 530 |
Joshua (Joshua: The Devil's Child) 2007, R) |
|
| 531 |
Red Water 2003, R) |
|
| 532 |
Species: The Awakening 2007, Unrated) |
|
| 533 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 534 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 535 |
Desperate Measures 1998, R) |
|
| 536 |
Little Manhattan 2005, PG) |
|
| 537 |
The Omen 2006, R) |
|
| 538 |
No Reservations 2007, PG) |
|
| 539 |
Flesh And Bone 1993, R) |
|
| 540 |
Assassins 1995, R) |
|
| 541 |
Desperado 1995, R) |
|
| 542 |
Uncommon Valor 1983, R) |
|
| 543 |
The Wings of the Dove 1997, R) |
|
| 544 |
Australia 2008, PG-13) |
|
| 545 |
The Bermuda Triangle 1978, Unrated) |
|
| 546 |
Skinwalkers 2007, PG-13) |
|
| 547 |
Mystery, Alaska 1999, R) |
|
| 548 |
Return to Me 2000, PG) |
|
| 549 |
Sleuth 2007, R) |
|
| 550 |
Commando 1985, R) |
|
| 551 |
Candles on Bay Street 2006, Unrated) |
|
| 552 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 553 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 554 |
Atonement 2007, R) |
|
| 555 |
The Duchess 2008, PG-13) |
|
| 556 |
Jersey Girl 2004, PG-13) |
|
| 557 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 558 |
Reindeer Games (Deception) 2000, R) |
|
| 559 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 560 |
Switchback 1997, R) |
|
| 561 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 562 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 563 |
Red Planet 2000, PG-13) |
|
| 564 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 565 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 566 |
Knowing 2009, PG-13) |
|
| 567 |
Keith 2008, PG-13) |
|
| 568 |
Jumper 2008, PG-13) |
|
| 569 |
The Mist 2007, R) |
|
| 570 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 571 |
Single White Female 1992, R) |
|
| 572 |
Payback 1999, R) |
|
| 573 |
Alvin and the Chipmunks 2007, PG) |
|
| 574 |
All The King's Men 2006, PG-13) |
|
| 575 |
She's Out of Control 1989, PG) |
|
| 576 |
Fled 1996, R) |
|
| 577 |
The Flying Scotsman 2007, PG-13) |
|
| 578 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 579 |
Whatever It Takes 2000, PG-13) |
|
| 580 |
Rogue 2008, R) |
|
| 581 |
P2 2007, R) |
|
| 582 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 583 |
The Messengers 2007, PG-13) |
|
| 584 |
Awake 2007, R) |
|
| 585 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 586 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 587 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 588 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 589 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 590 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 591 |
Soul Man 1986, PG-13) |
|
| 592 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG) |
|
| 593 |
The Horsemen 2009, R) |
|
| 594 |
Fracture 2007, R) |
|
| 595 |
Double Take 2001, PG-13) |
|
| 596 |
The Corruptor 1999, R) |
|
| 597 |
Reservation Road 2007, R) |
|
| 598 |
Crossing Over 2009, R) |
|
| 599 |
The Shepherd: Border Patrol 2008, R) |
|
| 600 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 601 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 602 |
The Butterfly Effect 2 2006, R) |
|
| 603 |
Miss Potter 2006, PG) |
|
| 604 |
Waitress 2007, PG-13) |
|
| 605 |
Nancy Drew 2007, PG) |
|
| 606 |
It's a Boy Girl Thing 2006, PG-13) |
|
| 607 |
The Condemned 2007, R) |
|
| 608 |
Iron Will 1994, PG) |
|
| 609 |
The Missing 2003, R) |
|
| 610 |
Daddy's Little Girls 2007, PG-13) |
|
| 611 |
Catch That Kid 2004, PG) |
|
| 612 |
Volcano 1997, PG-13) |
|
| 613 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 614 |
Ghost Voyage 2008, Unrated) |
|
| 615 |
Love in the Time of Cholera 2007, R) |
|
| 616 |
Sudden Death 1995, R) |
|
| 617 |
Neverwas 2005, PG-13) |
|
| 618 |
She's the One 1996, R) |
|
| 619 |
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007, R) |
|
| 620 |
The Seeker: The Dark Is Rising 2007, PG) |
|
| 621 |
While She Was Out 2008, R) |
|
| 622 |
Rendition 2007, R) |
|
| 623 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 624 |
The Yards 2000, R) |
|
| 625 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 626 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 627 |
The Assassin 1993, Unrated) |
|
| 628 |
Hallmark Hall of Fame: Front Of The Class (TV SHOW) 2008, Unrated) |
|
| 629 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 630 |
In Tranzit 2006, R) |
|
| 631 |
Closing the Ring 2007, R) |
|
| 632 |
Carriers 2009, PG-13) |
|
| 633 |
A Mighty Heart 2007, R) |
|
| 634 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 635 |
The Strangers 2008, R) |
|
| 636 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 637 |
Second in Command 2006, R) |
|
| 638 |
Alive 1993, R) |
|
| 639 |
Taking Lives 2004, R) |
|
| 640 |
The Siege 1998, R) |
|
| 641 |
White Fang 1991, PG) |
|
| 642 |
A Perfect Day 2006, Unrated) |
|
| 643 |
Snatch 2001, R) |
|
| 644 |
The Assignment 1997, R) |
|
| 645 |
The Score 2001, R) |
|
| 646 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 647 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 648 |
The Reader 2008, R) |
|
| 649 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 650 |
The Deep End of the Ocean 1999, PG-13) |
|
| 651 |
The Water Horse: Legend of the Deep 2007, PG) |
|
| 652 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 653 |
Dead Silence 2003, PG-13) |
|
| 654 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 655 |
Regarding Henry 1991, PG-13) |
|
| 656 |
We Own the Night 2007, R) |
|
| 657 |
Breach 2006, PG-13) |
|
| 658 |
Finding Rin Tin Tin 2007, PG) |
|
| 659 |
Courage Under Fire 1996, R) |
|
| 660 |
Under the Same Moon 2008, PG-13) |
|
| 661 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 662 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 663 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 664 |
Virgin Territory 2007, R) |
|
| 665 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 666 |
Twins 1988, PG) |
|
| 667 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 668 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 669 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 670 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 671 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 672 |
All the Pretty Horses 2000, PG-13) |
|
| 673 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 674 |
Wargames: The Dead Code 2008, PG-13) |
|
| 675 |
Step Up 3-D 2010, PG-13) |
|
| 676 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 677 |
Pride and Glory 2008, R) |
|
| 678 |
2012 2009, PG-13) |
































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































