My Favorite Movies
Give list a short description
| w1shez's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 2 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 3 |
The Usual Suspects 1995, R)
Kevin Spacey proves once again his genius, with the cripples role. Bryan Singer's "The Usual Suspects" cult-movie won 2 oscars and is tagged by some as the best thriller movie ever. mind games, criminal masterminds, that if won't change something in you, at least will make you think again when walking down the street. |
|
| 4 |
Thelonious Monk: Straight, No Chaser 2001, PG-13)
Flip ya fo` real. |
|
| 5 |
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007, R) |
|
| 6 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 7 |
La Strada (The Road) 1954, PG) |
|
| 8 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 9 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 10 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 11 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 12 |
The Unbearable Lightness of Being 1988, R) |
|
| 13 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 14 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 15 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 18 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 19 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 20 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 21 |
Taxidermia 2005, Unrated) |
|
| 22 |
Zerkalo (Le Miroir) , Unrated) |
|
| 23 |
Angel-A 2005, R) |
|
| 24 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 25 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 26 |
Eyes Wide Shut 1999, R)
Kubrick's tone fulfills all the promise of the title, consistently delivering an elevated texture of almost uncanny imagination perpetually hovering between fantasy and reality. The director additionally mines many of his familiar thematic concerns, including deceit, paranoia, and blinding frustration. Also Kidman does an outstanding job in my opinion, demonstrating that she is capable of juggling with any type of roles, and still keep her balance. |
|
| 27 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 28 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 29 |
V for Vendetta 2006, R)
Amazing movie! When I saw it, i didnt knew anything about V, i hadn't read the comics, but the incredible acting of all actors, the plot that is so well put together, kept me on my seat without moving an inch. Natalie Portman & Hugo Weaving do a great job here, and their shadowy relationship is really touching at some point. |
|
| 30 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 31 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 32 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 33 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 34 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 35 |
Snatch 2001, R) |
|
| 36 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 37 |
Things We Lost in the Fire 2007, R) |
|
| 38 |
Basquiat 1996, R) |
|
| 39 |
Papillon 1973, PG) |







































