My Favorite Movies


  w1erd's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Underbart. Bland de bästa filmerna som gjorts.
2
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
Not so scary, but a REALLY great movie! It's intelligent made and really enjoyable. Going to my favourites.
3
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
5
The Man from Earth 2007,  Unrated)
The Man from Earth
It's just... amazing.
6
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
A movie I have loved for a long time!
7
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
What a beautiful end. I'm almost crying. Though you had to think to watch it so don't watch it on a day when your mind is slow. Absoloutely one of my favourites.
8
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana)
Very interesting and unique, absolutely in my taste.
9
Fight Club 1999,  R)
10
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Någonting med denna film, känslan, vinklar, färger, språket... Den är så speciell och ger mig en bra och kuslig känsla.
11
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
Not that scary, but maybe a little when I were going to sleep. I didn't really get the ending?
12
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Maybe this will be one of my favourites?? Johnny Depp was so charming!
13
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
I love it, it's a really graet movie. Another Must see.
14
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Den här filmen låg högt över mina förväntningar. Samhället är skrämmande och filmen väcker en hel del funderingar.
15
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
16
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Religion at it's best.
17
Chocolate 2008,  R)
Chocolate
Wicked and wicked.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments