My Favorite Movies
I really love sci-fi, mysteries, adventures and comedies!
| vychongww's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 2 |
Meet The Fockers 2004, PG-13)
Ben Stiller's a genius 'cause this gotta be the funniest comedy on earth! Totally love it. I mean, the 1st time I watched with total understanding was a school morning, which I was still in a lazy pyjamas. It suddenly hit me that this is forever gonna be my favorite comedy. I just love the Fockers family. Ben Stiller & Rob De Niro rock socks! And I've seen their set in U Studio. Have you? |
|
| 3 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG)
Narnia. It stirred my life a little bit back then. So it all began on a Christmans Sunday afternoon 12.30pm to be exact, and we're in a rush to this witch movie... We're late of course, and it somehow was my 1st movie watched ever since my childhood ended. I fell in love with the world of Narnia. Peter especially. Lucy, Mr Tumnus, Aslan and their amazing lullaby. Then my movie journey begins... I was just getting started. |
|
| 4 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13)
Remarkably genius & smart! & incredibly intreguing! Sherlock Holmes is the smartest guy in the universe! He reminds me so much of Grissom, concentrates amazingly on each & every details... ah, and all those mysteries aren't mysteries anymore. Watson, also a doctor, they're like House & Wilson, isn't it? always the perfect duo. Well Irene Alder 'the woman' totally has a close resemblance to Lady Heather. Finally there's a movie that could make use of my brain. adventures, death, truth, mysteries, of course the infamous Robert Downey Jr dark humour (no one could ever play better than him), the brighter & House vers of Gil Grissom, the intelligently tested fights, the slow motion close shots on details... Perhaps the critic was right indeed... Death is 'always' just the beginning... Great job, Robert & Jude Law! thanks for letting me to do some thinking.http://content8.flixster.com/movie/10/91/87/10918786_tmb.jpg.. |
|
| 5 |
Just a Walk in the Park 2002, Unrated)
"I love my job." Said Adam Willingford. A dog walker who's passionate about his job. I have to say, I was trying very hard to suppress my laughter all the way of the movie... well, obviously 'cause Adam Willingford's a very funny guy. He has crazy & creepy customers, is paranoid about a fruit cake package that he had helped delivering, and loves his shorts & hoodies. Apparently looks very well in Armani suits too, until he has to pay for it. I'm really glad his romance or quest for love turns out great at the end, and the way he fell for Rachel or Rachel fell for him. It's sweet. Their funny dates. The first time they met & how they tangled around each other with their dog leash. Even though the stupid stalker was there, and Adam's freakin' out of the alleged drug package he delivered. Duh, just couldn't believe how Adam could cut queue & steal someone's leftover drinks?! Haha. Anyway, I really appreciate the ending! Which is awesome 'cause there's no mystery to Adam's future & everyone's happily ever after! Don't you think we need that kind of ending sometimes? So, it isn't a bad movie after all. In fact, it's great. I love it. *hands up* Okay maybe George Eads was wearing shorts & loose shirts, and even wet & half-naked in it, but... can't believe George Eads could actually pull a Ben Stiller. He really should take romantic comedies more often. Seeing him out of control and going paranoid all the time is just fun. Just A Walk In The Park, huh? 4.5 stars on the way. I think I'll just keep the last half for downloading it for 45 hours. (By the way, George please lose those glasses.) |
|
| 6 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 7 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 10 |
Tropic Thunder 2008, R)
geez~ where would I start? 1st The Scorcher series isn't scorching anymore; 2nd Robert Downey Jr's mandarin really sucks; 3rd, is that Tom Cruise? Gosh I only knew it from the credits! OMG The trio really works for me, they're superb hilarious! Not to mention I hate wars movie especially Vietnam wars but I gotta admit I love this one. I mean, Tuggernut deserves his Oscar! with the finally emotional enough "You're my brother!" scene. Who can forget his classic performance as Simple Jack, getting full retarded. & duh, Robert Downey Jr is awesomely hilarious! Playing a dude who's pretending to be another dude & god, he did watch a lot of movies...and needs to polish his mandarin~ Also, Mathew McConaughey is a perfect cameo star! Loves his TiVo & so funny! But Tom Cruise is much insane! I couldn't recognize him man. So it's obviously Ben Stiller is my fav comedy actor of all times. He directs, writes & acts. I love the soundtrack. Simple Jack, Tropic Thunder ma-ma-ma-makes me happy! |
|
| 11 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Madagascar: Escape 2 Africa 2008, PG)
'you gotta move it! move it!' whoa, admit it! it's the funniest animated film of 2008! i love every part of the movie & it's so good to finally have a chance to watch Ben Stiller's movie in the cinemas (i know he's juz voice starring)! who doesnt like Alex the Lion. Marty, Gloria & Melman! the small Alex is so cute & Melman finally together with Gloria! yahoo! |
|
| 14 |
Over Her Dead Body 2008, PG-13) |
|
| 15 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13)
Bella/Kristen is amazing... again! I love all her scenes & thank god she took a very major role... seriously the whole slow & kinda depressing atmsphere worked for me, I love the soul thing. & well Jacob did get better. So who Bella loves? she's gonna change? I definitely have to get my set. Can't wait. Despite the critics, the mags... I literally like it. Who cares? Relax It's just a movie |
|
| 16 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 17 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009, PG)
Finally, my 1st Ben Stiller movie! It's crazy awesome man~ I can't stop admiring Ben Stiller during the movie & it was so cool to see the guys back! Teddy, Sacagawea, Jedediah, Octavius, the 'dumb dumb'...the new villain, Kahmunrah, Napoleon & Ivan the Terrible/Awesome and of course, Amelia Earhart, she's so adventurous & Abraham Lincoln! seriously, Larry & Amelia made a great couple, too bad it looks like an ending. oh ya, I think I saw Jonas Brothers too, i mean cupids, singing Titanic & Lovebug, totally a big surprise! oh gosh, Ben Stiller, you've really done a great job! |
|
| 18 |
Cars 2006, G) |
|
| 19 |
No Reservations 2007, PG) |
|
| 20 |
High School Musical 3: Senior Year 2008, G) |
|
| 21 |
Casanova 2005, R) |
|
| 22 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 23 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 24 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 25 |
Death Race 2008, R) |
|
| 26 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 27 |
In Good Company 2004, PG-13) |
|
| 28 |
License to Wed 2007, PG-13) |
|
| 29 |
The Ringer 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Alvin and the Chipmunks 2007, PG) |






























