My Favorite Movies


  vukans's Rating My Rating
1
Dogma 1999,  R)
2
Spirited Away 2001,  PG)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Shrek 2001,  PG)
5
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
Excellent, impressing, magnificent and so very, very disturbing. It leaves a deep imprint in a person.
6
Gone With the Wind 1939,  G)
7
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Perfect movie!
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
9
Roman Holiday 1953,  Unrated)
10
Monsters, Inc. 2001,  G)
11
Chicken Run 2000,  G)
12
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
It's not good, but I love it anyways.
13
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
14
The Sound of Music 1965,  G)
15
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
I was impressed.
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments