My Favorite Movies


  1. vsliatsos
  2. Vasilis

Give list a short description

  vsliatsos's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
A real punch in the stomach.After the end titles the movie and its music theme comes over and over in your head.It might be the best film of the '00s decade
2
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
I'm speechless- A journey to adventure, to the meaning (?) of life, to salvation- eventually "HAPPINESS ONLY REAL WHEN SHARED"
Can't put my thoughts together 4 that film - a great thanks to the creators
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Fintcher has created a masterpiece with a tough, rapid direction.
An amazingly "crazy" screenplay..
Terrific performances..
Maybe the most important film at the turn of the millenium and one of the gretest films ever
4
Dogville 2003,  R)
Dogville
Incredible.Lars von Trier uses meanings such as Power, Exploitation, Arrogance to show how far human behaviour can go.
An amazing performance by Nicole Kidman
5
Match Point 2005,  R)
Match Point
A dive in the darkest part of the human soul. Luck - the only necessary thing on the road to success, or not (?)
6
Seven (Se7en) 1995,  R)
7
Babel 2006,  R)
Babel
The best film so far in this season..Inaritu's back with a dream cast and a powerful story.
Highlights :Rinko Kikuchi(the japanese girl), Brad Pitt and Adriana Barraza (the mexican woman)
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
Marty's back - excellent
9
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) 2003,  Unrated)
10
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
"21grams" is an incredible film - Although death, loss and the meaning of life are neither easy nor happy subjects, it's important when they are presented so real.Thanks to Innaritu and of course Sean Penn, Naomi Watts and Benicio Del Toro for their breathtaking performances. It was not just a film but a lifetime experience
11
Hero 2002,  PG-13)
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A true masterpiece. No words
14
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
The word "masterpiece" is not enough.
Casablanca is more than just a film...
15
GoodFellas 1990,  R)
16
Mystic River 2003,  R)
17
The Shining 1980,  R)
18
The Hours 2002,  PG-13)
19
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Dark - Captivating - with an incredible atmosphere. As in Hitchcock's movies horror comes from what is absent. A lifetime performance (till then) for Nicole Kidman
20
Carlito's Way 1993,  R)
21
Scarface 1983,  R)
22
The Silence of the Lambs 1991,  R)
23
A Clockwork Orange 1971,  R)
24
Taxi Driver 1976,  R)
25
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
Very good...The scenery just magical and Norton terrific for one more time. But the one who makes the greatest impression is an incredible Naomi Watts, who should have been awarded for such an amazing performance..
26
American History X 1998,  R)
27
25th Hour 2003,  R)
28
V for Vendetta 2006,  R)
29
The Shawshank Redemption 1994,  R)
30
Syriana 2005,  R)
31
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
32
The Constant Gardener 2005,  R)
33
The Notebook 2004,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
35
Sin City 2005,  R)
36
Oldboy 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments