My Favorite Movies
| vrtualme's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Secretary 2002, R) |
|
| 2 |
The Big Chill 1983, R) |
|
| 3 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 4 |
Phantom of the Paradise 1974, PG) |
|
| 5 |
Logan's Run 1976, PG) |
|
| 6 |
Flash Gordon 1980, PG) |
|
| 7 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R)
it's the age old story of good versus evil, light versus darkness. what makes this story worth watching are writer/director, timur bekmambetov, views on the subject. this is the first installment of his "epic trilogy". here we get glimpses of how the battle began; and what the night watch is doing to protect the world from being taken over by the dark others in current times. the "others" are humans, living among us, who have extraordinary powers. such as witches, vampires and shape shifters. each other must choose, of his own free will, to serve either the light or the dark. to this day the battle continues to be tied, but legend tells of a powerful child that will tip the odds to one side or the other. |
|
| 8 |
Black Snake Moan 2007, R)
This movie rocks!!! Literally, it's got one of the best soundtracks I've heard in a very long time. And surprisingly most of its sung by Samuel L. Jackson himself. The music in this film reminded me of this little hole-in-the-wall club I use to hang at in Santa Monica. They had live blues every night of the week; and I often found myself making the hour long drive to sit with an apple martini and listen to some of the greatest music ever played. |
|
| 9 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001, R) |
|
| 10 |
Looker 1981, PG) |










