My Favorite Movies
| votepsi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 4 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 5 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 6 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 7 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 8 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 11 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 12 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 14 |
Sin City 2005, R) |
|
| 15 |
Batman 2002, Unrated) |
|
| 16 |
Office Space 1999, R) |
|
| 17 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 18 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 19 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 20 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 21 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 22 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
























