Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  vollyballjock's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
this movie is the first of the 3 i give it 4 because it was ok
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i know evry line to this movie seriously i do
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OMG I LOVE THIS MOVIE. i know every line to this one too.
4
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
i love this movie kiera did an awsome job
5
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
i would give this movie 10 stars it was so entertaining shia did some really funny acting but he did a grat job. really great movie you gotta see it if you havent.
6
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
this is a really touching movie. it's a classic.
7
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
LOVE THIS MOVIE!
8
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
this one really wasnt as good as the 1st. but still love the seires.
9
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
this was a great movie but nothing beats the 1st jurassic park.
10
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
AWSOME MOVIE!
11
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
STELLAR!
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
haha this movie is great it's like high school gone bad in a very funny way. you gotta watch it it's hillarious
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I love this whole seires
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
great movie
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
this is when we start to learn about harry's past
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
this is when Lord Voldtamor returns . this one made me cry
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
this is when harry starts to build an army to defeat Lord Voldtamor this one is very depressing
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
19
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
this is the last movie of the whole seires
20
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
indascribeable

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments